Borsa Yorumları

BMO’ya Göre Bu Temettü Hisseleri Bir Geri Dönüş Hikayesi Yazabilir

Şubat 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
BMO’ya Göre Bu Temettü Hisseleri Bir Geri Dönüş Hikayesi Yazabilir

BMO Capital Markets; ABD piyasalarının aşırı satım bölgesinden toparlanmaya hazırlandığına ve bu toparlanmanın sonunda da piyasaların yatırımcıları yüksek getirilerle ödüllendireceğine inanıyor. 

BMO’nun Baş Yatırım Stratejisti Brian Belski; geçen hafta yayınladığı bir notta, “makul fiyata getiri” sunan bazı temettü hisselerinin şu an değerinin altında fiyatlandığını ve piyasaya göre daha fazla temettü büyümesine sahip olduklarını söyledi. Hisse senetlerinin getiri seviyelerinin aynı zamanda kazançlar ve nakit akışı tarafından da desteklendiğini belirtti.

Aynı notta Belski, “Faiz oranı eğilimlerine ilişkin algılara yanıt olarak bu hisse senetlerinin haksız yere cezalandırıldığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, bu hisselerin yıllık bazda 80%’in üzerinde bir kazanç elde ettiğini ve en dip noktasından zirve noktasına kadarki performansında S&P 500’ü ortalama 5,7% oranında geride bıraktığını da belirtti.

Bu noktada Belski, “Dolayısıyla, eğer tarihsel modeller bize yol gösteriyorsa; bu, yatırımcıların bu tür hisse senetlerine portföylerde yer vermeyi düşünmeleri için uygun bir zaman olabilir.” ifadelerini kullandı. 

İşte BMO’nun daha iyi performans göstereceğini düşündüğü hisselerin listesi: 

  • American Electric Power (AEP
  • Baker Hughes (BKR)
  • Boston Properties (BXP)
  • CenterPoint Energy (CNP)
  • Exelon (EXC)
  • Gilead Sciences (GILD)
  • Merck (MRK)
  • Morgan Stanley (MS)
  • PPG Industries (PPG)
  • Southern Company (SO)

4,3% temettü verimine sahip olan ve önümüzdeki hafta üç aylık sonuçlarını açıklamaya hazırlanan American Electric Power (AEP) analistlerin listesinde yer aldı.

Bu ayın başlarında American Electric Power, Icahn Capital’in üst düzey genel müdürü Hunter C. Gary’nin de aralarında bulunduğu iki yeni yöneticiyi yönetim kuruluna atamak için Icahn Capital ile bir anlaşmaya varmıştı.

Listede yer alan bir diğer isim Exelon (EXC) ise 4% temettü verimine sahip ve bu yıl 1%’in üzerinde bir artış gösterdi. Şirket ayrıca üç aylık temettüsünü 2023’ün dördüncü çeyreğine göre 5,6% artışla hisse başına 0,38 dolar yükseltti.

BMO’nun listesinde biyofarmasötik şirketi Gilead Sciences (GILD) da yer aldı. Geçen hafta şirket, deneysel karaciğer hastalığı tedavisine erişim sağlamak amacıyla ilaç geliştiricisi CymaBay Therapeutics’i satın almak için 4,3 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığını duyurmuştu.

Gilead, bu ayın başında dördüncü çeyrekte hisse başına düzeltilmiş kârının beklentileri karşıladığını bildirdi. Şirketin hisseleri yılbaşından bu yana 10% düşüş yaşadı. Fakat Gilead ayrıca, temettüsünü hisse başına 0,75 dolardan 2,7% artırarak hisse başına 0,77 dolara çıkaracağını da açıkladı.

Listede yer alan ve 4% temettü verimine sahip Morgan Stanley (MS) de bu yıl yaklaşık 9% düşüş yaşadı. Şirketin dördüncü çeyrek geliri beklentileri aştı ancak CEO Ted Pick, jeopolitik çatışmaların ve ABD ekonomisinin bu yıl banka üzerinde baskı oluşturabileceği konusunda da yatırımcıları uyardı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti