Borsa Yorumları

Bloomberg: Yatırımcılar, Altında Artış Bekliyor

Bloomberg: Yatırımcılar, Altında Artış Bekliyor
Google News Icon Takip Et

Bloomberg News’e konuşan bir düzine para yöneticisine göre altın cazibesini kaybetmiyor ve hepsi de önümüzdeki 12 ay içinde değerli metale olan ilgilerini korumayı veya artırmayı planlıyor.

Külçe altın, son haftalarda güçlenen ABD doları ve faizlerin daha uzun süre yüksek kalma olasılığı gibi birçok gelişme karşısında tökezledi. Ancak Bloomberg’ün varlık yöneticilerinden hedge fonlara kadar çeşitli yatırımcılarla yaptığı anket, 2024’e kadar fiyat beklentileri için ılımlı bir iyimserlik sundu.

Ankete katılanların hiçbiri önümüzdeki 12 ay içinde altına olan yatırımlarını azaltmayacaklarını, beşi ise yatırımlarını artırmayı düşündüklerini söyledi. Katılımcıların üçte ikisinden fazlası fiyatların yükseleceğini düşünürken, beşi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasını bekliyor. 

Bloomberg: Yatırımcılar, Altında Artış Bekliyor

Tabii bir yandan da FED’in sıkılaşma döngüsünü ne zaman sonlandıracağı konusunda hala bir belirsizlik var. Küresel merkez bankaları inatçı enflasyonla boğuşmaya devam ediyor. ABD işgücü piyasası da agresif parasal sıkılaşma önlemlerine karşısında şaşırtıcı derecede dirençli kaldı.

DWS Group’ta portföy yöneticisi Darwei Kung, “FED’in sıkılaşmayı bitirmesini bekleyen yatırımcıların bastırılmış altın talebi olduğunu tahmin ediyoruz. Bize göre bu olumlu bir durum.” diyor.

Kung, altının bu süre içinde ons başına 2.250 dolara ulaşarak rekor kıracağını düşünüyor.

Ayrı bir ankette de altın fiyatlarının yükseleceği beklentisi devam ediyor. Bloomberg’in 14-18 Ağustos tarihleri arasında yaptığı Markets Live Pulse anketine verilen 602 yanıtın medyanına göre, altın 12 ay sonra ons başına 2.021 dolardan işlem görecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg