Borsa Yorumları

Blackwell Sonrası Raymond James 3 Hissenin Hedef Fiyatını Yükseltti

Blackwell Sonrası Raymond James 3 Hissenin Hedef Fiyatını Yükseltti
Google News Icon Takip Et

Nvidia’nın (NVDA) bu hafta yapay zekâ alanında yeni bir çığ etkisi yaratan GTC Konferansı’nın ardından Raymond James, yatırımcıların veri merkezi sektörünün bir kısmında yeni fırsatlar oluşturduğunu düşünüyor.

Nvidia, yatırımcıların ve analistlerin yapay zekâ çılgınlığının hız kesmeden devam etmesiyle, şirketin kârını daha da artırabileceğine bahse girdiği Blackwell grafik işlem birimlerini tanıttı. 

Bu yeni çiplerin, şirkete yönelik potansiyel katkısının yanı sıra yapay zekâ veri merkezlerine ve bu merkezler için bileşen üreten şirketlere olan talebi artırmasına yol açması bekleniyor. 

Raymond James, özellikle büyük miktarda veri ileten ve alan optik alıcı-verici üreticilerine dikkat çekiyor. Şirket, optik yapay zekâ pazarındaki talebin, radara yakalanmayan birkaç optik malzeme ve yarı iletken üreticisi için iyiye işaret olduğuna inanıyor:

Binlerce GPU içeren daha büyük hiper ölçekli dağıtımlar, mesafe ve hız gereksinimlerini karşılamak için optik bağlantılara ihtiyaç duymaya devam edecektir. Optik alıcı-vericiler yapay zekâ kümelerinde bir rol oynadığından, Coherent (COHR), Lumentum (LITE) ve Applied Optoelectronics (AAIO) için potansiyel kazanımlar öngörüyoruz.

🎯 Çeşitli endüstriler için optik malzemeler üreten Coherent, Raymond James’in favori seçimi. Şirketin hisse için 60 dolarlık bir hedef fiyatı var ve bu da salı günkü kapanışa göre hissede 3%’lük bir artış anlamına geliyor. 

Hisseler bu yıl yaklaşık 36% yükseldi ve Wall Street analistleri, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 12% daha yükselebileceğini ima ediyor.

Analist Simon Leopold, “Coherent, en fazla pazar payı (22%) ve öncü ürün portföyü ile yapay zekânın sunduğu potansiyel fırsatlar için favori ismimiz.” dedi.

Rosenblatt Securities’e göre şirket en iyi yapay zekâ yararlanıcılarından biri. Nvidia ve Google’a (GOOGL) satış yapan Coherent’in 2024’ün ikinci çeyreğine kadar pazar payına göre en büyük satıcı olması gerektiğini belirten Rosenblatt, Coherent’in “en eksiksiz lazer ve modül portföyüne sahip isim olduğunu ve şu anda en iyi performansı gösterdiğini” de sözlerine ekledi. 

Rosenblatt’ın 76 dolarlık hedef fiyatı, hissede yaklaşık 31%’lik potansiyel artış anlamına geliyor.

🎯 Özellikle yüksek hızlı datacom alıcı-vericileri ve kablolu televizyon amplifikatörleri için fiber optik ağ ürünleri tasarlayan ve üreten Applied Optoelectronics, bugüne kadar 28,9% değer kaybetti. 

Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl 475% ralli yapan şirketin bu performansı, kısmen Microsoft (MSFT) ile Haziran 2023’te imzaladığı tedarik anlaşmasından kaynaklandı.

Leopold, “Şirket Microsoft ile büyük bir referans kazanımı elde etti ancak veri merkezi ve kablo TV işinin bakiyesinde risk görüyoruz.” dedi. Teksas merkezli şirket, Raymond James ile 25 milyon dolarlık bir hisse senedi dağıtım anlaşması yaptıktan sonra bu hafta 9%’dan fazla değer kazandı.

Rosenblatt de bir notunda Applied Optoelectronics için satın “AL” notunu ve 20 dolar seviyesindeki hedef fiyatını koruyarak, şirketin “endüstri katmanları ortalamasının üzerinde değerlenmesi gerektiğini” söyledi. 

🎯 Raymond James ayrıca optik ve fotonik ürünler satan Lumentum’u özellikle şirketin kasım ayında optik modül üreticisi Cloud Light’ı 750 milyon dolara satın alarak veri merkezi pazarına yeniden girmesinden sonra beğendiğini söyledi.

Hisse bu yıl 11,3% ve son 12 ayda 9%’un biraz üzerinde düşüş gösterdi. Ancak FactSet anketine katılan analistler, şirketin toparlanabileceğini düşünüyor ve 19,5%’lik potansiyel bir artış öngörüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC