Bültenler

BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?

July 12, 2022 • 4 dakika okuma süresi
BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?

👀 Amerikan Borsası Neden Yükseldi, Neden Düştü?

 • Düşüş: Geçtiğimiz hafta yaşanan rallinin ardından gelen kâr satışları ve çarşamba günü açıklanacak enflasyon verisi öncesinde azalan risk iştahı sonucunda hisse senetleri günü düşüşle tamamladı.
 • Tamam mı? Devam mı? Bu hafta bankalarla birlikte bilanço sezonu başlıyor. Yatırımcıların ellerinde hangi hisse olursa olsun, ilk bilanço açıklayacak şirketlerin kazançları ve yıllık kazanç öngörüleri borsanın gidişatı açısından çok önemli. Pozitif kazançlar ve öngörüler, borsalara da pozitif yansıma ihtimaline sahip.
 • Düşüş Bitmedi mi? Dünyanın en büyük varlık yönetimi firması BlackRock’ın analistlerine göre hisse senetlerindeki düşüş sonlanmamış olabilir. Bilanço sezonuyla birlikte hisselerin kazançlarında resesyonun etkisinin görülebileceğini ve yılın ikinci yarısında borsanın oldukça volatil (hareketli) olacağını belirttiler. Kaynak
BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?
 • Düşüşün İlacı: Yılın ilk yarısında borsalardaki düşüşlere karşı sağlık sektörü, enerji sektörü ve tüketim ürünleri sektöründeki hisseler yatırımcılarına kazandırdı. Geçtiğimiz günlerde uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanızı öneririz. Yatırımcılarına kazandıran hisselere ise bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
 • Çin Hisseleri: Çin’de tekrar gündeme gelen karantinalarla birlikte ABD borsalarındaki Çin hisseleri dün sert düşüş yaşadı.
 • Twitter vs. Musk: Elon Musk, bahanelerinin arkasına saklanarak Twitter anlaşmasından çekileceğini belirtti. Musk’ın tweetleriyle yükselişe geçen hisse, bu açıklamalarıyla düşmesini de bildi. Musk ve Twitter hikayesinin kısa bir özeti:
BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?

💎 Değerli Madenler

Altın, ABD Merkez Bankası FED’in agresif faiz artırımına yönelik beklentilerin yükselmesi ve ABD dolarının değerinin artmasıyla düşüşünü sürdürüyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları.

Petrol, üretiminin az olması ve Rusya’dan ambargo nedeniyle petrol alınmaması nedeniyle süregelen endişelere karşı (fiyatı yükseltir) Çin’de COVID-19 için yapılan toplu testler nedeniyle ortaya çıkan petrole olan talepte düşüş beklentisi (fiyatı düşürür) birbirini dengeledi.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları.

📈 Öne Çıkan Hisseler

BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?

Meta (META)

 • Needham & Company analisti Laura Martin şirkete yönelik notunu “TUT”tan “DÜŞÜK PERFORMANS”a indirdi.
 • Analist yorumu: “Meta, Metaverse’e yatırım yaptığını belirtiyor ama aynı zamanda şirketin gelirlerindeki büyüme hızı da düşüyor. Önümüzdeki 2 yıl içinde büyüme hedeflerine ulaşmak için şirketin maliyetlerindeki artışın, gelirlerindeki artışın çok daha üzerine çıkacağına inandığımız için notumuzu düşürdük.”  Kaynak
BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?

Twitter (TWTR)

 • E. Musk, 44 milyar dolar değerindeki Twitter’ın satın alım anlaşmasından çekilmek istediğini açıkladı.
 • Bahane: Musk’ın avukatı, Twitter’ın satın alma anlaşmasındaki gereklilikleri karşılamadığını açıkladı.
 • Hukuki Aksiyon: Twitter’ın yönetim kurulu başkanı Bret Taylor, şirketin anlaşmayı belirlenen fiyattan kapatmaya kararlı olduğunu ve anlaşmayı uygulamak için yasal yollara başvurmayı planladıklarını söyledi. Kaynak
BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?

PepsiCo (PEP)

 • Bilanço: PepsiCo bugün borsa açılışı öncesinde kazançlarını açıklayacak.
 • Beklenti: Yüksek enflasyon karşısında içecek ve atıştırmalık ürünlerinde fiyat artışı gerçekleştiren şirketin 2. çeyrek kazançlarında büyüme bekleniyor.
 • Cips Satışları: Enflasyon ve yüksek fiyatlar nedeniyle tüketim talebi yavaşlarken, Lays cipslerinin de üreticisi olan PepsiCo’nun, bu fiyat artışlarını cipslerine yansıtmaya devam edip edemeyeceği takip edilecek. (Yüksek cips fiyatı = PepsiCo için daha çok kazanç)

BlackRock’a Göre Düşüş Bitmedi. Hangi Hisselere Bakmalı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı