Bültenler

Bizim Toptan Yapay Zeka ile Cirosunu %176 Artırdı

October 26, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Bizim Toptan Yapay Zeka ile Cirosunu %176 Artırdı

Bizim Toptan (BIZIM), AI Insights (Yapay Zeka İçgörüsü) adındaki yapay zeka programını devreye aldıktan sonra, 25 bini aşkın müşterisine hizmet verdi ve cirosunu %176 artırdı.

Türkiye’nin en geniş organize toptan market ağlarından birine sahip olan şirket, 2021 yılında AI Insights projesini kullanmaya başladı. Bizim Toptan’ın CRM ekibi ve Yıldız Holding’e bağlı olan teknolojik çözüm şirketi Most Teknoloji’nin işbirliği ile hayata geçirilen proje, kısa sürede önemli fayda sağladı.

Proje kapsamında hayata geçirilen yapay zeka, müşterilerin ürün satın alma eğilimlerinin yanı sıra ihtiyaç ve tercihlerini de kapsamlı bir şekilde analiz ederek, her biri için özel aktivite önerileri oluşturdu. 

Böylece her müşteriye sunulan en uygun ürün ve kampanya teklifleriyle müşteri memnuniyetine olumlu katkı sağlanmasının yanı sıra, ortalama sepet tutarı ve ciroda da artışlar sağlandı.

Bizim Toptan Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Direktörü Raşit Çebi projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Proje hayata geçirilmeden önce, müşterilerimize ürün teklifleri sunarken, daha genel hedeflemeler yapabiliyorduk. Bu yöntemle yürüttüğümüz kampanyalara müşterilerimizin katılma oranı %6’lar seviyesinde kalıyordu. AI Insight uygulaması sonucunda kampanyalara katılım oranında %25’lik artış yaşandı. Ayrıca ortalama sepet tutarında yüzde 23’lük, aktivite kapsamındaki ürün cirolarında %177’lik, aktivite dışı ürün cirolarında ise %66’lık artışlar gözlemledik.” dedi.

🏃 Bir Adım Gerisi 

Ayrıca açıklamaya göre; Bizim Toptan’ın AI Insight projesi, 2021’de Yıldız Holding çalışanları tarafından geliştirilen yaratıcı ve inovatif projelerin değerlendirildiği Senenin Yıldızları Ödülleri’nde “Dijital Liderlik” ödülü aldı.

🤔 Peki Sektörün ABD’deki Temsilcileri Kimler?

2002 yılında 14 mağaza ile faaliyetlerine başlayan Bizim Toptan (BIZIM), günümüzde 70 ildeki 174 mağazasıyla organize toptan ticaret sektöründe çalışmalarını sürdürmektedir.

BIZIM ile aynı alanda faaliyet gösteren ABD’li şirketlere baktığımızda ise; 

  • ABD ve dünyanın birçok bölgesinde faaliyet gösteren, 196 milyar dolarlık piyasa değeri ve 288 bin çalışanı bulunan Costco (NASDAQ: COST)
  • 26 ülkede; 2 milyon 300 bin çalışanı ve 11 bin 400 mağazasıyla faaliyet gösteren Walmart (NYSE: WMT) öne çıkıyor.

👀 BIZIM N’apıyor?

Geçtiğimiz hafta %2,39 yükselerek haftayı 12,40 TL’den kapatan BIZIM, bu haftaya da yükseliş ile başladı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Bizim Toptan yapay zekâ uygulamasıyla ürün cirolarında yüzde 177’lik artış sağladı

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı