Borsa Yorumları

Bitcoin Madencilik Hisselerinde Ralli Devam Edecek mi?

Bitcoin Madencilik Hisselerinde Ralli Devam Edecek mi?
Google News Icon Takip Et

Ocak ayından bu yana 120%’lik bir artış yakalayan Bitcoin, son haftalardaki yükseliş eğilimini sürdürerek 40 bin dolarlık destek sınırını aştı. 

Öyle ki bazı analistlere göre, popüler kripto para birimi rallisini sürdürmek için oldukça alana sahip. Ayrıca JPMorgan da yarılanma sonrası öngörülen Bitcoin rallisini kripto para madencisi şirketler için olumlu bir katalizör olarak yorumluyor.  

“Peki, ödüller yarıya düşecek ise yükseliş devam edecek mi?” diye merak ediyorsan, detaylı raporumuzu buradan inceleyebilirsin. 

Tarihsel olarak Bitcoin rallilerinden yararlanma eğiliminde olan Bitcoin madencisi şirketler, son haftalarda görülen gelişmelere bağlı olarak yükseldi. Şayet Bitcoin, analistlerin hedefleriyle paralel yükselişini sürdürürse, Bitcoin ile korelasyonu yüksek bu şirketlerde de yukarı yönlü hareketler beklenebilir. Bu anlamda, uzun vadeli hedeflere bağlı olarak yaşanan geri çekilmeleri fırsat olarak değerlendirmek gerekebilir.

Madencilik hisselerinde geçen hafta başlayan artış ivmesinin ardından Bitcoin’in son 19 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla son bir haftada Riot Platforms (RIOT) 24%, Marathon Digital (MARA) 28%, TeraWulf (WULF) 25%, CleanSpark (CLSK) 54%, Cipher Mining (CIFR) 4%, Hive Blockchain (HIVE) 34% ve Bakkt Holdings (BKKT) 10% değer kazandı.

Bitcoin’in son zirvesi, 69 bin dolar seviyesiyle Kasım 2021’de görülmüştü. Kripto para birimindeki bu zirve, finansal piyasalarda 2020’de pandemi kaynaklı görülen dip ve Bitcoin yarılanması ardından gelmişti.

O zamandan bu yana kripto para endüstrisi, coinlerin ve projelerin çöküşünden iflaslara ve ceza davalarına kadar pek çok sorunla karşı karşıya kaldı. Bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX, kurucusu Sam Bankman-Fried’in yedi dolandırıcılık iddiasından suçlu bulunmasının ardından 100 yıldan fazla hapis cezasıyla karşı karşıya kalmasıyla çöktü.

Öte yandan dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in Başkanı Changpeng Zhao, ABD Adalet Bakanlığı ile yapılan 4,3 milyar dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak cezai suçlamaları kabul etti ve şirketin CEO’luğundan istifa etti.

Bitcoin Rallisi Gelir mi? “2024 İçin Çok Umutlu Bir Hava Var”

Bitcoin Madencilik Hisselerinde Ralli Devam Edecek mi?

Sektördeki pek çok kişi bu iki davanın sonuçlanmasını kripto piyasasını rahatsız eden sorunların altına çekilen bir çizgi olarak görüyor ve Meta’nın başarısızlıkla sonuçlanan stablecoin projesi Diem’in eski lideri, şimdiyse Lightspark’ın CEO’su David Marcus, bu sorunların ardından yararlı projelerin doğacağını düşünüyor:

Spekülatif aşamayı bir kez aradan çıkardığınızda, ki bence neredeyse bitirdik, o zaman gerçek fikirleri, insanların ticaret yapması için dev bir dijital kumarhaneye sahip olmaktan ziyade, teknolojiye ve dünyada çözebilecekleri sorunlara odaklanabilirsiniz.

Yukarıda da örneklerini verdiğimiz bu sorunların büyük bir kısmının artık rafa kaldırılmasıyla yatırımcılar artık sektördeki olumlu gelişmeleri kıskacına aldı. Bu gelişmelerden ilki uzun bir süredir heyecanla beklenen Bitcoin Borsa Yatırım Fonunun (ETF) yakında onaylanabileceği beklentisi.

Bitcoin Halving (Yarılanma) Ne Zaman?

Geçtiğimiz hafta Ledger CEO’su Pascal Gauthier, “2023’ün henüz gerçekleşmeyen boğa (artış beklentisi) pozisyonuna hazırlanmak için iyi bir yıl olduğu hissediliyor. Ancak 2024 ve 2025 için de çok umutlu bir hava var. Bence ETF’nin asıl anlamı Bitcoin’in yaygınlaşmaya başlaması ve insanlar bunu bekliyordu.” dedi.

İkinci gelişme ise her dört yılda bir gerçekleşen ve Nisan 2024’te beklenen Bitcoin yarılanması. Yarılanma, Bitcoin ağını ayakta tutan varlıklar olan madencilerin çalışmalarının ödüllerinin yarıya indirildiği bir olay olarak biliniyor. Bu durum, 21 milyonluk Bitcoin arzını sınırlar ve genellikle yeni bir rallinin arkasındaki ana faktördür.

🚀 Standard Chartered: 100 Bin Doları Görecek

Yukarıda bazı yetkililerin açıklamalarından da anlayacağın üzere, Bitcoin için 2024’te oldukça iddialı hedefler var.

Bu hedeflerin belki de en boğası Standard Chartered’dan geldi: Banka, ardı ardına gelmesi beklenen ETF onaylarıyla Bitcoin’in 2024’te 100 bin doları göreceğini düşünüyor. Bu da Bitcoin’in mevcut fiyatından yaklaşık 150%’lik bir artış anlamına geliyor. 

Kendisini bir kripto finansal hizmetler firması olarak tanımlayan Matrixport da geçen hafta yayınladığı bir notta Bitcoin’in Nisan 2024’e kadar 63 bin 140 dolara ve gelecek yılın sonuna kadar 125 bin dolara ulaşacağını öngördü:

Enflasyon modelimize dayanarak, makro ortamın kripto için güçlü bir destek olmaya devam etmesi bekleniyor. Enflasyonda bir başka düşüş daha bekleniyor ve bu da Fed’in muhtemelen faiz indirimlerine başlamasına neden olacak.

🤔 Bitcoin ve Madencilik Hisseleri Arasındaki Korelasyon

ABD borsalarında listelenen 17 Bitcoin madencisi şirketi piyasa büyüklüğü ve yüksek oranda yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını kullanan şirketler olarak filtrelediğimizde 10 Bitcoin madencisi şirkete ulaşıyoruz. Bu şirketlerin Bitcoin ile korelasyonu ise aşağıdaki gibi:

Bitcoin Madencilik Hisselerinde Ralli Devam Edecek mi?

Yukarıdaki grafik, Bitcoin ile korelasyonu en yüksek bazı hisselerin grafik üzerinde korelasyonunu göstermekte. Grafikten de görüleceği üzere Cleanspark, Bitfarms ve Riot, Bitcoin’in yükselişinden de fazla yükseliş yaparak mevcut ralliyi sollamış durumda. Ancak her ne kadar bu şirketler Bitcoin’deki yükselişi arkalarına alsalar da Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen yarılanma bu şirketlerin ödüllerinin yarıya düşmesi demek. 

Peki, Yükseliş Devam Edecek mi?

Güncelde Bitcoin madencisi şirketler yarılanmayla birlikte gelirini yarıya indirecek olan maliyetleri düşürmenin ve geliri artırmanın yollarını arıyorlar. Bazıları için, bu denklemin ikinci kısmı pahalı yeni madencilik donanımı satın almak anlamına geliyor. Halka açık şirketler arasında Iris Energy, Cleanspark ve Bitfarms, yeni nesil makinelerin satın alındığını kamuoyuna açıkladı bile

S21 siparişi ile Cleanspark, çalışma hızını (hash rate) %44 oranında artırmak ve güç verimliliğini %14 oranında artırabilir. Iris ise kendi çalışma hızını %25 artırabilir ve enerji verimliliğini de %18 artırabilir.

T21 ile Bitfarms çalışma hızını iki katından fazla ve verimliliğini de %29 artıracaktır. Bu değişimlerin ise gelir yaratma ve işletme maliyetleri üzerinde önemli etkileri olacaktır.

Bitcoin Madencilik Hisselerinde Ralli Devam Edecek mi?

Yeni makine donanımı sipariş eden 3 şirketin mevcut görünümü yukarıdaki gibi. Bu şirketler şayet donanımlarını değiştirmeseydi ise tablo şöyle olacaktı:

Bitcoin Madencilik Hisselerinde Ralli Devam Edecek mi?

Yeni sipariş edilen makinelerin yarılanma sonrasındaki görünüme pozitif etkisini ise aşağıdaki grafikten daha net anlayabiliriz. Şayet makine olmasaydı 73.432,00 $ seviyesinde kalacak olan Cleanspark kârı tahminlere göre iki katından fazla artış sağlayabilecek ancak maliyette de bir miktar artış olacak.

Bitcoin Madencilik Hisselerinde Ralli Devam Edecek mi?

Not: Madencilerin günlük maliyet ve kârı hash fiyatına göre hesaplanıyor. Hash fiyatının da Bitcoin ile korelasyonu var ama madencilik maliyetleri de dahil bu tutarın hesaplamasında. Mevcut örnekte hesaplama, 75 dolarlık hash fiyatı/gün başına %100 kapasite ile çalıştığı ihtimale göre yapılmıştır. Buna göre hash fiyatı 150 dolar olarak hesaplanmıştır.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, The Street, Forbes