Ekonomi ve Finans Haberleri

Bitcoin ETF’leri Onaylandı! Yatırımcıları Neler Bekliyor?

January 11, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Bitcoin ETF’leri Onaylandı! Yatırımcıları Neler Bekliyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para sektörü ve sektörün belirleyicisi Bitcoin için bir kilometre taşı olarak nitelendirilebilecek bir hamle ile Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını onayladı. 

SEC’den yapılan açıklamada, BlackRock (BLK), Ark Ivestments/21Shares, Fidelity, Invesco ve VanEck de dahil ABD’de listelenmek üzere yapılan başvuruların 11’i onaylandı. Söz konusu ETF ürünlerinin bugün ABD piyasasında işleme açılması bekleniyor. 

SEC Başkanı Demokrat Gary Gensler, SEC’nin iki Cumhuriyetçi komisyon üyesine katılarak ürünlerin onaylanması yönünde oy kullanırken, kurumun iki Demokrat komisyon üyesi karşı oy kullandı. Komisyon üyelerinden biri olan Caroline Crenshaw, yatırımcıların korunmasına ilişkin endişelerini dile getirdi.

Bitcoin ETF’leri Onaylandı! Yatırımcıları Neler Bekliyor?

SEC’nin Bitcoin ETF’lerini nihayet onaylayacağına dair umutlar, geçen yıl federal bir temyiz mahkemesinin Grayscale Investments’ın mevcut Grayscale Bitcoin Trust’ını bir ETF’e dönüştürmek için yaptığı başvuruyu reddetmesinin yanlış olduğuna karar vermesinin ardından arttı.

Dün yaptığı açıklamada Gensler, mahkeme kararının ışığında, ürünleri onaylamanın “ileriye dönük en sürdürülebilir yol” olduğunu söyledi ancak kuruluşun Bitcoin’i onaylamadığını ve suçu finanse etmek için de kullanılan “spekülatif, değişken bir varlık” olarak nitelendirdiğini ekledi.

Gensler ayrıca, Bitcoin’in bir menkul kıymet değil bir emtia olduğu ve bu nedenle dünkü onayın “hiçbir şekilde” SEC’nin yasalarını çiğnediğini söylediği kripto oyuncularına yönelik baskısını hafifleteceğine dair bir sinyal olmadığı yönündeki uzun süredir devam eden görüşünü de tekrarladı.

💼 “Bitcoin’i Bir Varlık Sınıfı Olarak Kurumsallaştıracak”

Bitcoin popülerliğini kazanmasından bu yana yatırımcılar ve piyasaların gündemine oturan ETF’ler neden önemli diye soruyor olabilirsin. 

Kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin’in borsa yatırım fonu ürünü olarak sunulması, yatırımcıların doğrudan Bitcoin’e sahip olmadan kripto para birimine yatırım yapmalarına imkan verecek. ETF’lerin ayrıca geçtiğimiz yıllarda çeşitli skandallara tanık olan sektör için de büyük bir destek sağlaması bekleniyor. 

Rosenblatt Securities direktörü ve fintek analisti Andrew Bond, “Bitcoin’in bir varlık sınıfı olaran kurumsallaştırılması için oldukça dev bir pozitif gelişme.” yorumunu yapıyor. 

Bond’a paralel olarak Fidelity dijital varlık yönetimi lideri Cynthia Lo Bessette ise yeni ürünlerin kripto para ile “haşır neşir olmak isteyen tüm yatırımcılara yeni seçenekler sunacağını” söyledi. 

Söz konusu onay, geçtiğimiz günlerde SEC’nin X hesabından ETF’lerin onaylandığına dair yapılan paylaşımın ardından geldi. Ancak SEC kısa süre içinde hesabının hacklendiğini belirterek paylaşımı kaldırdı. 

💸 Fonlara Milyar Dolarlık Girişler Bekleniyor

Uzun süredir beklenen onayın gelmesiyle şimdi gözler hangi fonların ETF’lerinin nasıl bir performans göstereceğine çevrildi. Standard Chartered analistleri, ETF’lerin sadece bu yıl 50 milyar ile 100 milyar dolar aralığında giriş görebileceğini tahmin ediyor. 

SEC onaylarından da önce, ETF’lere yeşil ışık yakılacağı ve Standard Chartered kadar iddialı olmasa da milyar dolarlık fon girişleri görüleceği beklentileri hem Bitcoin hem de kripto para madencilerine oldukça olumlu yansıdı.

Öyle ki, dün gelen onayların ardından bir miktar çıkış gören Bitcoin, 900 milyar doları aşan piyasa değeriyle 46 bin doların üzerinde işlem görmeye devam etse de buraya kolay gelmedi. 

Bitcoin, önceki yıllarda sektördeki çeşitli gelişmelerle kayıplar yaşadı. Ancak ETF’lerin yatırımcı çeşitliliğini artırarak fonlara büyük bir talep yaratacağı beklentileriyle kripto para birimi, geçtiğimiz yıl kademeli olarak artarak 400%’lük bir rallinin tadını çıkardı. 

ETF’ler doğrudan kripto para madencilerini etkilemese de finansal kuruluşların kripto varlıkları benimsemesi doğrudan Bitcoin’in boğa (artış beklentisi) döngüsüne katkıda bulunabileceğinden, Bitcoin madenciliğinde kullanılan hash makinelerinin kârlılığını artıran bir gelişme. 

Bu da kripto para madencilerinin geçen yılki hisse performansında açıkça görülen bir durum. Öyle ki sektörün önde gelen isimlerinden Riot Blockchain (RIOT) yalnızca geçtiğimiz ay 23%, 2023’te ise 400% bir yükseliş yaşadı. 

Riot’ın yanı sıra MicroStrategy (MSTR) 350%’nin üzerinde yükselirken, Marathon Digital (MARA) ise hisselerinde 800%’lük dev bir ralli gördü.

Bitcoin ETF’leri Onaylandı! Yatırımcıları Neler Bekliyor?

🚀 “Güçlü Olan Kazanacak”

Bu kadar çok yarışmacının dahil olduğu bu yarışta güçlü olan kazanacak.” diyen VettaFi araştırma lideri Todd Rosenbluth’a göre, Bitcoin’in spot ya da en güncel fiyatına maruz kalmak isteyen yatırımcıların hızlı bir şekilde alım yapması beklenebileceğinden, “ilk gün piyasaya çıkmayan herkes önemli bir dezavantaj” riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Varlık yönetimi şirketi ETF Store’un başkanı Nate Geraci’ye göre, yatırımcılar için fonların maliyeti, likiditeleri, varlık seviyeleri ve Bitcoin’in spot fiyatını ne kadar yakından takip ettikleri ile birlikte “değerlendirilecek önemli şeyler” arasında yer alacak. 

Geraci, Grayscale Investments’ın Bitcoin ETF’inin, şirketin Grayscale Bitcoin Trust’ının hâlihazırda “dev” bir yatırımcı tabanına sahip olduğu için “yerleşik likiditeye” sahip olabileceğini söyledi. Web sitesinde yayınlanan verilere göre, fonun salı günü itibariyle yönetimi altında yaklaşık 29 milyar dolar varlığı bulunuyor. 

Geraci, “Grayscale şüphesiz herkesin spot Bitcoin ETF’lerini piyasaya sürmesi için düzenleyici yolu açtı.” yorumunu yapıyor. 

HFR başkanı Ken Heinz, geçen yıl büyük kazançlar elde eden birçok kripto hedge fonunun, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasını merakla beklediğini çünkü bu adımın kripto para birimini “çok daha likit ve alınıp satılabilir” hale getireceğini söyledi. 

Geraci de, rakip spot Bitcoin ETF’leri tarafından toplanan varlıkların seviyesinin önemli olacağını çünkü yatırımcılarla ivme kazanmanın “bir fonun kapanma riskini en aza indirdiğini” söyledi. 

Bitcoin ETF’leri Onaylandı! Yatırımcıları Neler Bekliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, MarketWatch, Bloomberg