Borsa Yorumları

Bitcoin Ağındaki Artan Trafik, Madencilik Hisselerine Yaradı

May 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin Ağındaki Artan Trafik, Madencilik Hisselerine Yaradı

Kripto para piyasalarının belirleyicisi Bitcoin’deki fiyat hareketleri son zamanlarda yatay seyretse de Bitcoin ağındaki trafiğin madencileri memnun etmesiyle bu sektörde faaliyet gösteren şirket hisseleri yükseldi.

Söz konusu trafik, Bitcoin blok zincirindeki NFT benzeri varlıklardaki artan faaliyetten kaynaklandı. Öyle ki Binance hafta sonu iki kez geçici olarak para çekme işlemlerini durdurmak zorunda kaldı. Bunun sonucunda Bitcoin’de hafta sonu 7%’lik bir düşüş görüldü. 

Bu süreçte Bitcoin’in “mempool” ismi verilen bekleyen işlem ağında rekor 465 bin işlem emri görüldü. Grayscale’e göre işlem ücretleri, normalleri olan 1 ile 5 dolardan 40 dolara fırladı. 

🎈 Madencilerin yüzü gülüyor: CryptoQuant’a göre işlem hacmindeki söz konusu artışla Bitcoin madencilerinin gelirleri 41,6 milyon dolara ulaştı. Bu, son bir yılın en yüksek rakamı. 

📈 Gelirlerdeki artışa paralel, Bitcoin madencileri Riot Platform (RIOT) ve Marathon Digital (MARA) dün sırasıyla 6% ve 9% değer kazanırken, Hut 8 (HUT) ve Canaan (CAN) 2% yükseldi. 

💭 Analist Greg Cipolaro, “Bekleyen işlem emirleri artmaya devam ediyor. Madencilere ödenen işlem ücretleri de bu süreçte arttı ve Bitcoin’in uzun vadeli güvenilirliği için bu oldukça sağlıklı bir gelişme.” diyor. 

💎 Peki, bu madenciler ne yapıyor? Kripto para madencileri, işlemleri doğrulamaktan sorumlu ve karşılığında iki kısımdan oluşan bir gelir kazanıyorlar. İlki, yeni mint edilen (oluşturulan) Bitcoin’lerden aldıkları “blok ödülü”, ya da daha yaygın bilinen adıyla yarılanma. Blok ödülü, her dört yılda bir 50% düşüyor, yarılanma ismi de buradan geliyor. Madencilerin diğer gelir kaynağı da tahmin edileceği üzere işlem ücretleri. 

Bitcoin Ağındaki Artan Trafik, Madencilik Hisselerine Yaradı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC