Borsa Haberleri

Bitcoin 50 Bin Doları Aştı, Madencilik Hisseleri Yükseldi

February 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin 50 Bin Doları Aştı, Madencilik Hisseleri Yükseldi

Geçen yılın sonlarında spot borsa yatırım fonu (ETF) beklentileriyle yatırımcı ilgisinin arttığı Bitcoin, genel ekonomik görünümdeki olumlu seyirden destek alarak yükselişini sürdürdü ve son iki yıldır ilk kez 50 bin dolar seviyesinin üzerine yükseldi. 

Toplam 985 milyar dolarlık piyasa hacmiyle kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi konumundaki Bitcoin, TSİ 13.00’te son 24 saatte 4%’ün üzerinde artarak 50 bin 200 dolardan işlem gördü.

Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ilk on kripto para birimlerinden oluşan altcoin’lerde de pozitif bir seyir izlendi. Ether, son 24 saatte 8% artışla 2.677 dolara yükseldi. 

2024’ün başından bu yana 16%’nın üzerinden yükselerek ivmesini koruyan Bitcoin, 50 bin dolarla 27 Aralık 2021’den bu yana görülmeyen bir seviyeye ulaştı. 

Söz konusu hareket, kripto madencilik hisselerine de olumlu yansıdı. Dün Riot Platforms (RIOT), Marathon Digital (MARA), MicroStrategy (MSTR) ve Bitfarms (BITF) 10%’un üzerinde, Hive Blockchain (HIVE) ve Coinbase (COIN) 5%’in üzerinde artışla kapandı.

Kripto madencilik hisseleri, söz konusu yükselişlerini bugün de koruyarak piyasa öncesi işlemlerde yeşilde seyretmeye devam etti.  

Kripto borç platformu Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, “50 bin dolar, geçen ay spot ETF’lerin piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin için önemli bir kilometre taşı.” yorumunu yaptı.

Fintek yatırım şirketi Fineqia International analisti olan Matteo Greco da bir araştırma notunda, Bitcoin’in son fiyat artışının arkasındaki ana itici gücün “Bitcoin ETF’lerine artan girişe atfedilebileceğini” söyledi.

Hatırlarsan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 10 Ocak’ta dünyanın en büyük kripto para birimi ve on yıldan uzun bir süredir böyle bir ürünü piyasaya sürmeye çalışan kripto sektörü için bir dönüm noktası olarak ilk ABD spot bitcoin ETF’lerini onaylamıştı. 

Bernstein analistleri, yeni ETF’lere girişlerin kademeli olarak artarak 2024 yılında 10 milyar doları aşacağını tahmin ederken, Standard Chartered analistleri ise daha iyimser bir yaklaşımla ürünlerin sadece bu yıl 50 milyar ile 100 milyar dolar çekebileceğine inanıyor.

Piyasalar ayrıca Ether’in spot fiyatına bağlı ETF’ler için SEC’nin masasında bekleyen yedi başvuruyu da izliyor. SEC’nin mayıs ayına kadar bu tekliflerin birçoğu hakkında nihai bir karar vermesi bekleniyor.

Bitcoin 50 Bin Doları Aştı, Madencilik Hisseleri Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters