Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (9 Şubat)

February 9, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (9 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 8 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 29 Ocak-2 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 321,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Güneş paneli üretimi yapan şirket aynı zamanda güneş enerjisi santralleri için mühendislik ve projelendirme hizmetleri sağlayan SMRTG’de listede bulunuyor. Bu hafta için genel enerji sektörüne artan ilgi de dikkat çekiyor. (Dün de listenin ilk sırasında buluyordu.)

2- Gübre Fabrikaları (GUBRF) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 218,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Katı gübreler, sıvı gübreler, toz bazlı gübreler ve organik gübreler dahil kimyevi gübrelerin üretimi ve pazarlanması ile iştigal eden Türkiye merkezli bir şirket GUBRF, ilginin arttığı hisseler arasında. Yüksek volatilitede fiyat hareketleri ile gündeme gelen şirkette sektöre görece yüksek çarpanlar dikkat çekiyor.

3- Yeo Teknoloji (YEOTK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 210,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yenilenebilir enerji, su-atık su, maden-çimento, petrol-gaz başta olmak üzere pek çok farklı sektöre mühendislik çözümleri hizmeti sunmakta olan YEOTK, borsada yaşanan ilgi artışında öne çıkan bir şirket olarak sıralamadaki yerini aldı. Enerji sektöründe genel hareketliliğin bu hafta dikkat çektiğini söylemek mümkün.

4- Europower Enerji (EUPWR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 132,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Enerji ve elektrik sektöründe faaliyet göstermekte olup sektörde Alçak Gerilim, Orta Gerilim ve Yüksek Gerilim ekipmanı ve malzemeleri üretmekte olan EUPWR listede yerini aldı.

5- Yayla Gıda (YYLGD) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 125,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Pirinç, bakliyat ve işlenmiş gıda sektöründe faaliyet göstermekte olan YYLGD, yüksek ihracat oranı ve katma değerli ürünlere yönelen şirket gıda sektöründe dikkat çekiyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (9 Şubat)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000