Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (8 Mart)

Mart 8, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (8 Mart)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 7 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 26 Şubat – 1 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- İpek Doğal Enerji (IPEKE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 217,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

Petrol, doğalgaz, kömür ve benzer doğal enerji kaynaklarının yanı sıra yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi ve araştırılması ile uğraşan Türkiye merkezli bir şirket olan IPEKE, ilgi artanlar listesinin ilk sırasında yer aldı.

2- Bera Holding (BERA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 185% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Kağıt-Karton, Makine, Gıda, Petrol, İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Mermer, Tekstil, Turizm gibi farklı sektörlerde faaliyetlerini sürdürmekte olan BERA listede yerini aldı. Son haftalarda endeksten pozitif ayrışmasıyla dikkat çekti.

3- Karsan Otomotiv (KARSN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 180,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

1998 yılından itibaren İnan Kıraç yönetiminde hafif ve ağır ticari araç üretimi yapan Akçalar, Nilüfer, Bursa merkezli otomotiv şirketi olan KARSN son dönemde arge yatırımları ve yeni girişimleri ile dikkat çekiyor. Son günlerde fiyat hareketliliğinin arttığı izleniyor.

4- Tukaş (TUKAS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 131,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

Ürün portföyünde; domates ve biber salçası, konserve sebze, reçel, bal, sebze turşuları, soslar, toz ürünler, tatlılar ve hazır toz içecekler gibi 100’den fazla ürün çeşidi olan TUKAS da listede yer aldı.

5- Europen Endustri (EUREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 120,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Toplam 111.700 m²’lik üretim tesislerinde; 1.550 çalışan personeli ile yıllık, 450 bin adet PVC pencere, 320 bin adet PVC kapı, 10 bin adet alüminyum kapı, 35 bin ton PVC profile ve 5 milyon m²’lik cam üretimi yapmakta olan EUREN’de ilginin arttığı anlaşılıyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000