Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (4 Nisan)

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (4 Nisan)
Google News Icon Takip Et

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 3 Nisan tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri, bir önceki hafta olan 22 Mart-26 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

1- Vestel Elektronik (VESTL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 244,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Son dönemde hızlı fiyat hareketleri, haber akışları ve pozitif ayrışma ile dikkat çekiyor. Yüksek ihracatçı yapıya sahip olan şirket, yurt dışında parasal genişleme sinyalleri ile beraber kâr rakamlarında toplarlanmalar hızlanabilir.

2- Zorlu Enerji (ZOREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 132,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Açıklanan finansallar sonrasında piyasanın ilgi artışı ile işlem hacimlerinde artış izlendi. Şirket borçluluk yapısı ve haber akışları ile dikkat çekiyor.

3- Çan2 Termik (CANTE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 103,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • CANTE’de son dönemde artan ilgi artışı devam ediyor. Enflasyon muhasebesi uygulanan bilançoda özkaynak artışı dikkat çekti. Ancak kârlılık noktasında güçlü sonuçlar alındığını söylemek güç.

4- Sabancı Holding (SAHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 92,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Seçim sonuçlarının açıklanması ve geride kalması ile CDS değerlerindeki gerileme bankacılık sektöründe olduğu gibi holding tarafında da ilgi artışı ile pozitif yansımalara neden oldu. Şirket enflasyon muhasebesi uygulanan sonuçlarını dün akşam seans kapanışında piyasa ile paylaştı.

5- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 83,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Açıklanan finansalların ardından genel bir ilgi artışı yaşanıyor. Sonuçlara bakarak net parasal pozisyon kârı göz önüne alındığında enflasyon muhasebesinden pozitif etkilendiğini söylemek mümkün.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000