Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (29 Mart)

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (29 Mart)
Google News Icon Takip Et

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 28 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 11 Mart-15 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

1- Europen Endüstri (EUREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 91,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Pvc profil üretimi, kapı ve pencere üretimi ve cam üretimi faaliyetlerini yürüten EUREN’de ilginin arttığı görülüyor. Volatilitesi (fiyat hareketliliği) yüksek olan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

2- Anadolu Grubu Holding (AGHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 67,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • 2023 yılsonu finansallarında sağlanan reel anlamda güçlü net kâr büyümesi ile piyasanın ilgisini çekmeye devam eden şirkette son dönem adına endeksten pozitif ayrışmanın hakim olduğunu söylemek mümkün.

3- Doğan Holding (DOHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 49,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Enerji, medya, turizm, otomotiv ticareti, sanayi ve finansal hizmetler sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan DOHOL, ilgi artan şirketler arasında yer alıyor. Şirketin yüksek net nakit yapısı ile finansman maliyetlerin arttığı mevcut şartlarda avantajlı bir mali yapıya sahip olduğu görülüyor.

4- Sabancı Holding (SAHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 49,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İştirakleri aracılığıyla, finansal hizmetler, enerji, çimento, perakende ve sanayi sektörlerinde faaliyet göstermekte olan SAHOL, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Bugünün ilgi artan şirketleri içinde toplam 3 holding şirketi olması ayrıca dikkat çekici.

5- İpek Doğal Enerji (IPEKE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 48,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Petrol, doğalgaz, kömür ve benzer doğal enerji kaynaklarının yanı sıra yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi ve araştırılması ile uğraşan Türkiye merkezli bir şirket olan IPEKE, listede yerini aldı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000