Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (21 Şubat)

Şubat 21, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (21 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 20 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 12-16 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Alarko Holding (ALARK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 183,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Son yıllarda enerji sektörüne yapmış olduğu yatırımlar ile enerji sektöründe önemli bir oyuncu haline gelen ALARK listede yerini aldı. Holdingin yayınlamış olduğu sunumda paylaşılan hedef rakamlar ve tarım tarafında agresif yatırımlar şirkette ilginin artmasına katkı sağlamış olabilir. Son dönemlerde turizm ve tarım tarafında da önemli yatırımlar yapan ALARK son haftalarda endekse görece pozitif ayrışmaya devam ediyor.

2- Astor Enerji (ASTOR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 135,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Endüstri tesislerinin ve elektrik üretim, iletim ve dağıtım enerji ve sektörlerinin ihtiyacı olan transformatörler ile orta ve yüksek gerilim anahtarlama ürünleri üretimi faaliyetinde bulunan ASTOR listede yerini aldı. Büyümesi güçlü devam eden ASTOR’da yüksek büyüme oranlarının ne denli korunacağı merak edilmeye devam ediyor.

3- Oyak Çimento (OYAKC) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 75,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • çimento ve klinker imalatı ve satışı ile uğraşan Türkiye merkezli bir şirkettir. Ürün portföyü Portland çimento, puzolanik çimento, Portland kompoze çimento, sülfata dayanıklı çimento ve petrol çimentosu gibi çeşitli tipte çimento ve klinkerleri kapsamaktadır. Deprem bölgesi ve yurt genelinde yeniden imar ve kentsel dönüşüm projelerinin gündemde olması ilginin artmasına katkı sağlamış olabilir.

4- Mia Teknoloji (MIATK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 72,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Bilişim ve sağlık sektörü başta olmak üzere, birçok sektörün pratik saha gereksinimlerine yönelik yazılım ürünleri geliştirmekte olup pek çok alanda kamu ve özel kuruluşlara hizmet veren MIATK de listede bulunuyor. Son dönem adına yazılım sektöründe geçmiş verilerden yola çıkarak güçlü bilanço rakamları beklendiği söylenebilir.

5- Türk Traktör (TTRAK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 66,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Tarım traktörleri, biçerdöver ve diğer tarım makine ve aletlerinin üretimi ve ticareti faaliyeti yürüten TTRAK, ilgi artan şirketler arasında yerini aldı. Yüksek temettü verimine sahip olan şirkette temettünün düşüşlerde yastık etkisi yarattığı söylenebilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000