Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (20 Şubat)

Şubat 20, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (20 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 19 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 12-16 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Alarko Holding (ALARK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 414,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Son yıllarda enerji sektörüne yapmış olduğu yatırımlar ile enerji sektöründe önemli bir oyuncu haline gelen ALARK listede yerini aldı.Son dönemlerde turizm ve tarım tarafında da önemli yatırımlar yapan ALARK son haftalarda endekse görece pozitif ayrışmaya başladı. Holdingin yayınlamış olduğu sunumda paylaşılan hedef rakamlar ve tarım tarafında agresif yatırımlar şirkette ilginin artmasına katkı sağlamış olabilir.

2- Türk Traktör (TTRAK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 190,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Tarım traktörleri, biçerdöver ve diğer tarım makine ve aletlerinin üretimi ve ticareti faaliyeti yürüten TTRAK, ilgi artan şirketler arasında yerini aldı. Yüksek temettü verimine sahip olan şirkette temettünün düşüşlerde yastık etkisi yarattığı söylenebilir.

3- Tukaş (TUKAS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 124,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye merkezli bir gıda imalatçısıdır. Ürün portföyünde; domates ve biber salçası, konserve sebze, reçel, bal, sebze turşuları, soslar, toz ürünler, tatlılar ve hazır toz içecekler gibi 100’den fazla ürün çeşidi olan TUKAS, ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor.

4- Aksa Enerji (AKSEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 104,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Elektrik enerjisi üretim tesisi kurulması, işletmeye alınması, satın alınması, kiralanması, elektrik enerjisi üretimi, üretilen elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin müşterilere satışı faaliyetlerini yürüyen AKSEN’de ilgi artışı görülüyor. Geçtiğimiz yıl endekse görece negatif ayrışan şirket fiyatlama anlamında yeni yıla daha güç başladı denebilir.

5- Koç Holding (KCHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 101,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yabancı yatırımcıların borsamıza olan ilgisinin artması halinde Koç Holding’in kurumsal yönetilen bir holding olması ve köklü iştiraklerinin bulunması yabancı yatırımcıların da dikkatini çekebilir. Ayrıca şirket, yüksek likidite anlamında da önde gelen şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000