Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (16 Şubat)

Şubat 16, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (16 Şubat)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 15 Şubat tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 5-9 Şubat tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Gübre Fabrikaları (GUBRF) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 284,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Katı gübreler, sıvı gübreler, toz bazlı gübreler ve organik gübreler dahil kimyevi gübrelerin üretimi ve pazarlanması ile iştigal eden Türkiye merkezli bir şirket GUBRF, ilginin arttığı hisseler arasında. Yüksek volatilitede fiyat hareketleri ile gündeme gelen şirkette sektöre görece yüksek çarpanlar dikkat çekiyor.Son günlerde yaşanan fiyat hareketi de oldukça agresif denebilir.

2- Borusan Mannesmann Boru (BRSAN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 191,0% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Çelik boru sektöründe faaliyet göstermenin yanı sıra otomotivden inşaata, enerjiden makine üretimine kadar birçok sektörde yüksek teknoloji ürünü borular üretmekte olan BRSAN, ilgi artan şirketler arasında yerini aldı. Niş ürünler üreten BRSAN yüksek kâr marjı ile dikkat çekiyor.

3- Borusan Yatırım (BRYAT) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 159,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Borusan Grubunun sinai, ticari ve hizmet sektöründe faaliyet gösterecek müesseselerini kurmak, mevcutlara iştirak etmek veya devir almak, iştirak ettiği ve yönetimine katıldığı şirketlerin yatırım, finansman, organizasyon ve yönetim meselelerine çözüm getirmek, riski dağıtmak, konjonktür dalgalanmalarına karşı yatırımlarını korumak ve böylece bu şirketlerin gelişmelerini ve sürekliliklerini temin etmek olan BRYAT, borsada ilgi artan şirketler arasında sıralamada yerini aldı.

4- İş Bankası (ISCTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 148,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İştiraklerin bir çatı altında toplanması ve geri alım programları ile gündemde yerini almaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların normalleşen ekonomi politikaları ile artan ilgisinin bankacılık sektöründeki fiyatlama anlamında ivmelenmesinden neden oldu. Yüksek hacim ve likit yapıları ile yabancı ilgi kriterlerine uygunluk taşımaya devam ediyorlar. Endeksin geri çekildiği günlerde güçlü duruşları dikkat çekmişti.

5- Pegasus (PGSUS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 147,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İstanbul merkezli bir düşük maliyetli havayolu şirketidir. Uyguladığı “low cost” (düşük maliyetli hava yolu) modeli ile uygun fiyatlı, seyahat etme imkânı, bunun yanı sıra da ancak ek ücretlerle elde edilebilen temel hizmetler sağlamakta olan PGSUS, ilgi artan şirketler arasında yer aldı. Yakın zamanda aynı sektörde olan TAVHL’de güçlü sonuçlar alınmıştı.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000