Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (14 Mart)

Mart 14, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlginin Arttığı Hisseler (14 Mart)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 13 Mart tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 4 Mart-8 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Karsan Otomotiv (KARSN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 250,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • 1998 yılından itibaren İnan Kıraç yönetiminde hafif ve ağır ticari araç üretimi yapan Bursa merkezli otomotiv şirketi olan KARSN son dönemde arge yatırımları ve yeni girişimleri ile dikkat çekiyor. Endeksin negatif seyrine karşın KARSN, son günlerde pozitif seyirde devam ediyor denebilir.

2- Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 146,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Güneş, su ve rüzgar gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi yapan Akfen Yenilenebilir Enerji yaklaşık 700 megavatlık kurulu güce sahip bulunuyor. Enerji sektöründe yaşanan hareketlere ağırlıkla kolere hareket eden şirket, dün gerçekleşen hacim artışları ile listede yerini aldı.

3- Europen Endüstri (EUREN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 109,1% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Pvc profil üretimi, kapı ve pencere üretimi ve cam üretimi faaliyetlerini yürüten EUREN’de ilginin arttığı görülüyor. Volatilitesi (fiyat hareketliliği) yüksek olan bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

4- Ülker Bisküvi (ULKER) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 105,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

Bisküviden çikolataya, şekerlemeden sakıza, kekten bitkisel yağa geniş bir ürün yelpazesi ile gıda sektöründe faaliyet gösteren ULKER de listede yerini aldı. Son finansallarında büyük ölçüde borçluluğun azalması ve artan kâr marjları iyileşmeleri beraberinde getirmişti. Piyasanın genel anlamda finansalları beğenmiş olduğu izleniyor.

5- Kordsa Teknik Tekstil (KORDS) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 30,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Fonksiyonel para birimi USD olan (bilançosunu oluşturduğu para birimi), ağırlıkla yurt dışında faaliyet gösteren şirkette; ihracatçılara tanınacak destekler, dolar kurunda yukarı yönlü eğilim ve genel piyasa ilgisinin artması hacimlerin artmasında ana etmen olabilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000