Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler (29 Ocak)

Ocak 29, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler (29 Ocak)

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 26 Ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 15 Ocak-19 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- QUA Granite (QUAGR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 876,7% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yurt içinde ve yurt dışında seramik, vitrifiye, teknik granit ve karo hammaddeleri ile yapıştırıcıları üretimi, alım satımı faaliyetlerini yürüten QUAGR, ilgi artan şirketler arasında bulunuyor. Şirket hisseleri son dönemde endeksten negatif ayrışmıştı. (Cuma günü listenin 5. sırasında yer alıyordu.)

2- Kale Seramik (KLSER) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 438,0% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Seramik kaplama malzemeleri üretimi ile başladığı faaliyetlerine halen, kaplama malzemeleri, seramik sağlık gereçleri, banyo tamamlayıcıları vb. geniş bir üretim yelpazesine sahip olan KLSER, listede karşımıza çıkıyor. Halka arz endeksi ve genel hacim artışından faydalandığı ve ilginin arttığı düşünülebilir.

3- Kayseri Şeker (KAYSE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 350,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Ana faaliyeti kristal, toz ve küp şeker üretimi ve ticareti ile birlikte şeker yan ürünleri olan; yaş küspe, kuru küspe, melas, melaslı kuru küspe, kireç taşı üretimi ve ticareti ile birlikte elektrik üretimi, tohum ve gübre ticareti olan KAYSE ilginin arttığı hisseler arasında bulunuyor. (Cuma günü listenin 4. sırasında yer alıyordu.)

4- Emlak Konut GYO (EKGYO) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 184,2% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Çoğunlukla konut olmak üzere ticari bölümler, eğitim bölümleri, sosyal tesisleri projelerinin koordine edilmesi ve gerçekleştirilmesi ve tüm ilgili hususlar, devam eden projelerin kontrolü ve bina denetimi, biten konutların pazarlanması ve satışı faaliyetlerini yürüten EKGYO da listede bulunuyor. Yıl sonu finansallarda değerlemeler ve enflasyon muhasebesinden pozitif etkilenebileceği düşüncesi pozitif algıları besleyerek güçlü bir yükselişe neden oldu. Şirketin 3. çeyrek finansal sonuçlarda net nakde geçmişti.

5- İş Yatırım (ISMEN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 165,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Türkiye İş Bankası tarafından yatırım danışmanlığı hizmetleri vermek için kurulmuş Türkiye merkezli bir aracı kurum olan ISMEN’de ilginin arttığı görülüyor. Yakın dönemde borsaya artan ilgi ile hacimlerin yükselmesi şirkette ilgiyi artıran ana faktör olarak gösterilebilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti