Borsa İstanbul Notları

BIST100 Endeksi 10.000’i Aştı

April 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BIST100 Endeksi 10.000’i Aştı

BIST100, 10.000 seviyesini aşarak yeni zirveyi gördü!

Endekste bilanço dönemi nedeniyle hisse bazlı ayrışmalar takip edilirken enflasyon muhasebesinden muaf olan bankacılık hisseleri yükselişte başrol oynadı. 

Öte yandan havacılık şirketlerinin ön plana çıkması da endeksi destekledi. Havacılık hisselerinin yükselişinde yurtiçi uçak biletlerine yapılan %30 zam etkili oldu.

BIST100 Endeksi 10.000'i Aştı

Dün MKK tarafından açıklanan yatırımcı ve hesap sayılarına göre, hisse senedi yatırımcı sayısı 26 Nisan ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 518 bin 105 kişi arttı. Böylece hisse senedi yatırımcı sayısı yaklaşık 7,7 milyon seviyesinden 8,3 milyona yükselerek 8,6 milyon olan rekor seviyeye yaklaştı.

Yabancı yatırımcı ilgisi de endeksi canlı tutuyor. TCMB’nin sıkılaşma adımları sonrasında toparlanan yabancı takas oranı %38’e yaklaştı.

Dolar bazlı bakıldığında ise BIST100 endeksi 300 dolar seviyesinin üstünde kalmaya devam ediyor. 

Wall Street’in büyük kurumlarının da TL’nin değer kazanmasını beklediğine ilişkin raporlar takip ediliyor. Bloomberg’ün haberine göre, önümüzdeki aylarda sermaye çekeceği beklentisiyle Citi ve JPMorgan analistleri, önümüzdeki 6 ve 12 aylık forward işlemleri üzerinden TL’den dolara karşı uzun pozisyon alınmasını önerdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’in 3 Mayıs gecesinde Türkiye’ye ilişkin değerlendirme paylaşması planlanıyor. Olası bir not artırımı endeksin yukarı yönlü ivmesini hızlandırabilir.

BIST100 Endeksi 10.000'i Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, Ekonomim