Bültenler

BİST Zirvesi – Turkcell

October 27, 2021 • 4 dakika okuma süresi
BİST Zirvesi – Turkcell

Turkcell (TCELL), Türkiye’de kurulmuş yerleşik, entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketidir. Müşterilerine mobil ve sabit şebekeleri üzerinden ses, data, TV hizmetleri ve katma değerli servisler sunar.

27 Şubat 1994 yılında kurulan Turkcell, Türkiye’de mobil iletişimi başlatan şirkettir.

27 Nisan 1998 yılında Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM anlaşması imzalamasının ardından mobil ses ve veri iletişimine dayalı hizmetlerinin çeşitliliğini ve bu alandaki müşteri sayısını artırarak faaliyetlerine devam etti.

Ayrıca, Turkcell dünyada HSPA+ (yüksek hızda veri erişimi imkanı sağlayan bir standart) teknolojisini kullanan ilk operatörlerden biridir. HSPA+ teknolojisini şebekesinde ilk uygulayan operatörlerden biri olarak data kullanımındaki artışa paralel iki yeni HSPA+ teknolojisini daha hayata geçirmiştir.

📈 Halka Arz

Turkcell hisseleri 11 Temmuz 2000’de eski adıyla İMKB, güncel ismi ile Borsa İstanbul (BİST)’da ve New York Stock Exchange (NYSE)’de eşzamanlı olarak işlem görmeye başladı. NYSE’ye kote olan tek Türk şirketi unvanına sahip olan Turkcell, aynı zamanda Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almaktadır.

  • NYSE’de “TKC”, BİST’te ise “TCELL” kodlarıyla işlem görmektedir.

🔎 Turkcell (TCELL)’e Yakından Bakalım

%54’ü halka açık olan şirketin, %26,2’lik hissesi Türkiye Varlık Fonu’nda iken kalan %19’8’i Alfa Group’ta bulunmaktadır.

Haziran 2019 verilerine göre, Turkcell’in abone sayısı 36,8 milyon iken 2021’in 2. çeyreği itibarıyla Turkcell Grup abone sayısı 49,6 milyona ulaşmıştır.

2019 yılının 1. çeyreği itibarıyla Türkiye’deki cep telefonu kullanıcılarının %41,6’sı Turkcell kullanmaktadır. Turkcell’i %31,1’lik pazar payıyla Vodafone takip ederken, Türk Telekom ise pazarın %27,3’lük kısmını elinde bulundurmaktadır.

  • Piyasa Değeri: 34,6 milyar TL 
  • Net Kâr (2021/ İlk 6 Ay): 2,2 milyar TL
  • F/K: 5,91
  • Temettü Verimliliği: %5,66

Yurt Dışı Operasyonları

Turkcell yurt içi ve yurt dışında yaptığı birçok yatırımla yerleşik ve entegre iletişim alanlarında önemli oyunculardan biridir.

Yurt dışında da yatırımları bulunan  şirket, 1999 yılında hizmete giren %100 Turkcell iştiraki KKTCell Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Dairesi ile gelir paylaşımı anlaşması çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Turkcell’in Ukrayna’da %100 hissesine sahip olduğu Lifecell şirketi Şubat 2005’te mobil iletişim hizmeti vermeye başlarken;  2008’de Belarus’ta BeST’in hisselerinin %80’ini Belarus Cumhuriyet Devlet Varlık Komitesi’nden satın almıştı.

2011 yılından beri Almanya’da Turkcell Europe markasıyla varlık gösteren Turkcell, Deutsche Telekom’un iştiraki ile yaptığı pazarlama işbirliği ile Almanya’daki faaliyetlerine devam etmektedir.

Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Gürcistan gibi hâlen büyümekte olan pazarlardaki mobil operasyonlarını ise %41,45’ine sahip olduğu Fintur aracılığıyla yürütmektedir.

En Yakın Rakibine ve Sektör Ortalamasına Göre TCELL

Turkcell (TCELL)’in faaliyet gösterdiği sektör içerisinde, piyasa değerine göre en yakın rakibi Türk Telekom (TTKOM)’dur.

🤔 Hangi Sektörlerde Faaliyette?

Elektronik haberleşme, dijital, oyun, eğlence, finansman ve ödeme, kule, çağrı merkezi ve enerji sektörlerinde iştirakleri ve bağlı ortaklıkları ile birlikte faaliyet göstermektedir.

Turkcell İştirakleri ve Bağlı Ortaklıkları

👉 Bunları Biliyor Musun?

F/K Nedir? 

Fiyat / Kazanç oranı anlamına gelen değer, şirket hisselerinin güncel fiyatlarının, son 4 çeyreklik hisse başına kârlarına (EPS) bölünmesiyle hesaplanır.

(Hisse Fiyatı / EPS = F/K)

Daha detaylı bilgi için:

Temettü Verimliliği Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir.

Daha detaylı bilgi için:

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı