B├╝ltenler

­čĆö BIST Zirvesi – SASA Polyester

January 12, 2022 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čĆö BIST Zirvesi – SASA Polyester

SASA Polyester (SASA), 1966 yılında kurulan ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir şirkettir. Genel merkezi Adana’da bulunan şirket; polyester, elyaf, filament iplik, polyester bazlı polimerler, özel polimerler ve ara ürünlerde üretim yapmaktadır.

SASA, portföyündeki ürünlerin tasarımını, üretimini ve dağıtımını baştan sona yönettiği için sadece tekstil sektöründe üretim yapan bir şirket olmaktan ayrışmaktadır.

SASA, 2000 yılında dünyanın en büyük kimya şirketlerinden biri olan Dupont ile ortaklık kurarak DupontSA adını aldı. Bu birleşmedeki amaç ise sektördeki konumunu güçlendirmekti.

2004 yılına gelindiğinde ise Sabancı Holding, Dupont hisselerini satın alarak, şirketin adını ADVANSA olarak değiştirdi. Grubun Türkiye’deki adı ADVANSA SASA Polyester Sanayi A.Ş. oldu. 

2011 yılında Sabancı Holding ADVANSA BV’ye ait tüm hisseleri satın aldı ve şirketin adı Eylül 2011 itibarıyla SASA Polyester oldu.

2015 yılında Erdemoğlu Holding, Sabancı Holding hisselerini satın aldı ve şirketin çoğunluk payına sahip oldu. Hisse dağılımı %51 Erdemoğlu Holding ve %49 halka arz edilmiş pay oldu.

2015 yılının sonlarına doğru zorunlu pay alım süreci ile Erdemoğlu Holding’in şirketteki payı %84,80’e yükseldi.

📈 Halka Arz

SASA Polyester hisseleri, SASA hisse koduyla 1996 yılında halka arz edildi.

🔎 SASA Polyester (SASA)’e Yakından Bakalım

SASA; bünyesinde, Nobel, ICI ve Dupont teknolojilerini barındırmaktadır.

4.300’ü aşkın çalışanı, yüksek kapasiteli üretim tesisleri ve 2002 yılında kurulan Araştırma Geliştirme Merkezi ile faaliyetlerine devam etmektedir.

SASA Polyester’in; Adana’da, entegre üretim tesislerinin yer aldığı 2.181.000 m² alan üzerinde kurulu bir merkez işyeri, Hatay’da 55.625 m² hammadde depolama tesisi ayrıca İstanbul ve Ankara’da da irtibat büroları bulunmaktadır.

SASA, yılda 360 bin ton üretim kapasitesiyle, dünyanın en büyük elyaf üreticilerinden biri konumundadır.

Ürettiği özel polimerler ve kimyasallar ile tekstil, otomotiv, film, ambalaj ve mühendislik polimerleri gibi birçok sektörde çalışmalarını sürdürmektedir.

Portföyünde bulunan diğer bir ürün ise filament olan SASA, 2020 yılında devreye aldığı yıllık 350.000 ton POY ve 170.000 ton iplik üretim kapasitesi ile bölgedeki en büyük filament iplik üreticilerinden biridir. Ayrıca şirket 2024 yılında devreye girmesini planladığı 350.000 ton/yıl ek kapasite ile dünyanın en büyük üreticilerinden biri olmayı hedeflemektedir.

Piyasa Değeri: 61,9 Milyar TL

Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 1,4 Milyar TL

F/K: 19,93

Temettü Verimliliği: %0,00

👉 En Yakın Rakibine ve Sektör Ortalamasına Göre SASA

SASA Polyester (SASA)’in faaliyet gösterdiği sektör içerisinde piyasa değerine göre en yakın rakibi KORDSA Teknik Tekstil (KORDS)’dir.

­čĆö BIST Zirvesi – SASA Polyester

👉 Bunları Biliyor musun?

F/K Nedir? 

Fiyat / Kazanç oranı anlamına gelen değer, şirket hisselerinin güncel fiyatlarının, son 4 çeyreklik hisse başına kârlarına (EPS) bölünmesiyle hesaplanır.

(Hisse Fiyatı / EPS = F/K)

Daha detaylı bilgi için:

Temettü Verimliliği Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir.

Daha detaylı bilgi için:

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Hakkımızda

Kilometre Taşları

Ürünler

Rasyonet.com.tr

tradingview.com

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı