Bültenler

BİST Zirvesi – Koç Holding

October 14, 2021 • 3 dakika okuma süresi
BİST Zirvesi – Koç Holding

Koç Holding (KCHOL), 1926 yılında Vehbi Koç tarafından Ankara’da kuruldu. Türkiye’nin ilk holdingi konumunda olan Koç Holding ticari faaliyetlerine bir bakkal dükkanı olarak başladı. Daha sonra Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte iş alanını genişleten holding ilk defa anonim şirketi olarak Koç Ticaret A.Ş. adı altında kuruldu.

Uluslararası şirketlerle yaptığı ortaklıklar sonrasında faaliyet alanını genişleten Koç Holding, Türkiye’deki ilk otomobil, traktör, kamyon, ampul, buzdolabı, çamaşır makinesi, şofben, kompresör, LPG gazı, camyünü, motor bloku ve kablo fabrikasını kurdu.

📈 Halka Arz

  • İlk halka arz denemesi olarak, 1962’de kurulan Aygaz ile 1963’te kurulan Koç Holding’in hisse senetlerinin bir kısmının Koç Topluluğu çalışanlarına açılmasını sayabiliriz.
  • Sonrasında 1970 yılında kurulan Kav’ın hisse senetlerinin de halka arzına karar verildi.
  • 1973 sonunda, Koç Yatırım ve Sanayi Mamulleri Pazarlama A.Ş. %56’lık bir oranla halka açıldı.
  • Koç Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren 15 şirket, halka açık olarak borsada işlem görmektedir.

🔎 Koç Holding (KCHOL)’e Yakından Bakalım

Koç Topluluğu; cirosu, ihracatı ve Borsa İstanbul’daki payının yanı sıra sağladığı istihdam ile de Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğundan biridir. Ayrıca 2020 yılı itibarıyla dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer alan tek Türk şirketidir ve 471. sırada bulunmaktadır.

Türkiye ihracatının yaklaşık %7’sini yapan Koç Topluluğu; Ford Otosan, Tüpraş, Arçelik ve Tofaş gibi Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarını bünyesinde barındırır.

Avrupa Komisyonu’nun oluşturduğu “Dünyanın En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan 2.500 Şirketi”nin 2020 listesinde, Koç Holding ile birlikte Ford Otosan, Arçelik ve Tofaş bulunmaktadır.

  • Piyasa Değeri: 55,181 milyar TL
  • Net Kâr (2020): 9,25 milyar TL
  • F/K: 4,66
  • Temettü Verimliliği: %3,00

En Yakın Rakibine ve Sektör Ortalamasına Göre KCHOL

Koç Holding (KCHOL)’in faaliyet gösterdiği sektör içerisinde, piyasa değerine göre en yakın rakibi Sabancı Holding (SAHOL)’dir.

🤔 Hangi Sektörlerde Faaliyette?

Koç Holding; otomotiv, finans, dayanıklı tüketim ve enerji başta olmak üzere pek çok sektörde faaliyet göstermektedir. Ayrıca holding bünyesinde 55 şirket bulunmaktadır.

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Koç Holding Şirketleri

BİST Zirvesi – Koç Holding

👉 Bunları Biliyor Musun?

F/K Nedir? 

Fiyat / Kazanç oranı anlamına gelen değer, şirket hisselerinin güncel fiyatlarının, son 4 çeyreklik hisse başına kârlarına (EPS) bölünmesiyle hesaplanır.

(Hisse Fiyatı / EPS = F/K)

Daha detaylı bilgi için:

Temettü Verimliliği Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir.

Daha detaylı bilgi için:

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı