B├╝ltenler

­čĆö B─░ST Zirvesi – Anadolu Efes

December 1, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čĆö B─░ST Zirvesi – Anadolu Efes

Anadolu Efes (AEFES), 1969 yılında İzmir ve İstanbul’da kurduğu iki fabrikasıyla faaliyetlerine başlayan ve bira üretimi, dağıtımı ve satışı yapan bir şirket olarak yolculuğuna devam ediyor.

Kuruluşundan sonraki 15 yıl içinde 3 yeni fabrika daha kurarak bu alandaki faaliyetlerine hız kazandırdığını da belirtelim.

Üretim fabrikalarından sonra grubun ilk pazarlama şirketi Efes Pazarlama adı altında 1986’da kuruldu.

1993 yılına geldiğimizde ise şirket, Coca-Cola şişeleme yatırımlarını gerçekleştirebilmek için Efes Sınai Yatırım Holding A.Ş.’yi kurdu. Kurulan holdingin %25’i özel sermaye arzı ile yabancı yatırımcılara satıldı.

90’lı yılların ortalarında Kazakistan ve Azerbaycan’daki üretim tesisleriyle birlikte yurt dışı operasyonları da hız kazandı.

1998’de Efes Sınai’nin İMKB ve Londra borsalarında halka arzı gerçekleştirilirken Hollanda ve Rusya operasyonları da hız kazandı.

2000 yılında büyük bir hamleyle Efes İçecek Grubu’nun halka açık olan dört bira ve malt şirketinin (Erciyas Biracılık, Ege Biracılık, Güney Biracılık ve Anadolu Biracılık) tek bir çatı altında birleştirilmesiyle Anadolu Efes kuruldu.

2000’li yılların başlarında yurt dışı üretim operasyonları hızlanarak büyüdü, Sırbistan ve Rusya’da yeni üretim fabrikaları satın alındı.

2006 yılında ise Anadolu Efes’in tüm meşrubat faaliyetleri Coca-Cola İçecek (CCI) çatısı altında toplandı ve CCI aynı yıl halka arz edildi.

📈 Halka Arz

Anadolu Efes hisseleri, AEFES hisse koduyla 24 Temmuz 2000 tarihinde halka arz edildi.

🔎 Anadolu Efes (AEFES)’e Yakından Bakalım

Anadolu Efes’in %43,05’i Anadolu Grubu’na aitken %24’ü ise dünyanın en büyük bira üreticilerinden biri olan AB Inbev Harmony Ltd.’ye aittir. Şirketin %32,95’lik kısmı ise halka açık şekilde işlem görmektedir.

AEFES, yurt dışı bira operasyonlarını Hollanda’da kurulu olan %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (EBI) kanalıyla yürütüyor.

Anadolu Efes, Türkiye’de ve yurt dışı pazarlarda Coca-Cola operasyonlarını yürüten Coca-Cola İçecek A.Ş.’nin ana hissedarıdır.

Üretim hacmi bakımından Avrupa’nın en büyük 5. ve dünyanın en büyük 10. bira şirketi olan Anadolu Efes, satış gelirlerinin üçte ikisinden fazlasını yurt dışından elde etmektedir. 

Bira ve meşrubat markalarıyla tüm dünyada 700 milyona yakın bir nüfusa hizmet sunuyor. Aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 6 ülkede; toplam 21 bira fabrikası, 5 malt üretim tesisi, 1 şerbetçiotu işleme tesisi, 1 preform üretim tesisi bulunuyor.

Coca-Cola operasyonlarında ise faaliyet gösterdiği 10 ülkede 26 şişeleme tesisiyle bölgesindeki en önemli oyunculardan biri olan şirket, ürünlerini 70’ten fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Piyasa Değeri: 14,8 Milyar TL

Net Kâr (2021/ İlk 9 Ay): 2,4 Milyar TL

F/K: 6,75

Temettü Verimliliği: %11,67

👉 En Yakın Rakibine ve Sektör Ortalamasına Göre AEFES

Anadolu Efes (AEFES)’in faaliyet gösterdiği sektör içerisinde piyasa değerine göre en yakın rakibi Tuborg (TBORG)’dur.

­čĆö B─░ST Zirvesi – Anadolu Efes

👉 Bunları Biliyor musun?

F/K Nedir? 

Fiyat / Kazanç oranı anlamına gelen değer, şirket hisselerinin güncel fiyatlarının, son 4 çeyreklik hisse başına kârlarına (EPS) bölünmesiyle hesaplanır.

(Hisse Fiyatı / EPS = F/K)

Daha detaylı bilgi için:

Temettü Verimliliği Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir.

Daha detaylı bilgi için:

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Efes Tarihçe

Efes Ortaklık Yapısı

Efes Hakkında

Rasyonet.com.tr

tradingview.com

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı