Analist Notları

Birkenstock Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Ekim 11, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Birkenstock Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Alman sandalet üreticisi Birkenstock, halka arz fiyatını hisse başına 46 dolar fiyat ile 44 ile 49 dolar hedef aralığının ortasında fiyatlandıracağını doğruladıktan sonra BIRK hisse kodu ile bugün halka açılacak.

Birkenstock’un halka arz fiyatına göre değerinin 8,6 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Şirketin değeri en son 2021 yılında L Catterton’un 4 milyar Euro karşılığında çoğunluk hissesini satın almasıyla belirlendi.

Birkenstock, halka arzdan elde edeceği gelirin yaklaşık üçte birini alacak ve bunları da borcunu ödemek için kullanmayı planlıyor. Geri kalanı ise mevcut sahibi özel sermaye şirketi L Catterton’a verilecek.

Birkenstock ne iş yapıyor?

249 yıllık geçmişe sahip Birkenstock, Almanya merkezli ünlü bir ayakkabı üreticisidir. Web sitesine göre, dünyanın en büyük beş ayakkabı markasından biri. Şirketin ünlü mantar tabanlı sandaletinin de aralarında bulunduğu ürünleri dünya çapında 90’dan fazla ülkede satılıyor.

Birkenstock başlangıçta ortopedik bir marka olarak konumlandırılmıştı ve ‘modanın orijinal çirkin ayakkabısı‘ lakabını kazanmıştı. Dolayısıyla, arama platformu Lyst’e göre Birkenstock’un ‘dünyanın en popüler ayakkabısı’ olarak şu anki itibarı, büyük bir yeniden markalaşma gibi görünüyor. Ancak yıllar geçtikçe şirket, Dior, Manolo Blahnik ve Valentino gibi lüks isimlerle işbirlikleri yaparak sonuçta Birkenstock’a lüks ayakkabı kategorisinde bir yer kazandırdı.

Birkenstock Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Birkenstock, diğer global markalardan farklı olarak üretimini dışarıdan temin etmiyor. Şirket hâlâ üretim hattının her adımının sahibidir. Bu, firmayı talepteki değişikliklere yanıt verme ve bir Alman şirketi olarak mirasını koruma konusunda iyi bir konuma getiriyor. 

Birkenstock’un dünya çapında yaklaşık 5.500 çalışanı bulunmaktadır. Operasyonlarının çoğu halen Almanya’da olup, üretim tesisleri Rheinland-Pfalz, Kuzey Ren-Vestfalya, Bavyera, Hessen ve Saksonya’da bulunmaktadır. Birkenstock, Berlin’in kuzeyindeki bir kasaba olan Pasewalk’ta 120 milyon Euro’luk yeni bir fabrika da dahil olmak üzere, Almanya’daki üretim tesislerini inşa etmek için yoğun yatırım yapıyor.

Birkenstock’un; ABD, Brezilya, Çin, Singapur, Hong Kong, Japonya, Danimarka, Polonya, Slovakya, İspanya, Fransa, Norveç, Dubai, Hindistan ve Birleşik Krallık’ta satış operasyonları bulunmaktadır.

Birkenstock Finansal Görünümü

2014 ile 2022 yılları arasında şirketin geliri 292 milyon avrodan 1.263 milyon avroya yükseldi. Son iki yılda şirket, iş performansında önemli bir artışa işaret eden yıllık 30%’un üzerinde büyüme kaydetti. Eş zamanlı olarak firma, üçüncü taraf distribütörlere olan bağımlılığını 2018’den 2022’ye kadar 32%’den 14%’e düşürdü.

Birkenstock Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Birkenstock, brüt kâr marjında ​​tutarlı bir artış göstererek 2020 mali yılındaki 54,9%’dan 2023’ün ilk yarısında brüt kârlılığını 60,4%’e çıktı; bu da operasyonel verimliliğin arttığını gösteriyor. Net kâr marjı; 2020 mali yılı, 21 mali yılı ve 22 Mali yılında 10%’un üzerinde kaldı, ancak Mart 2023’te sona eren altı ayda, büyük oranda artan döviz zararları nedeniyle 6,2%’ye düştü. 

Birkenstock halka arz: Aşırı değerli mi? 

Birkenstock, son yıllık sonuçlarına göre 14,36’lık bir fiyat/satışlar rasyosuna sahip. Bir karşılaştırma yapmak adına Nike’ın fiyat/satışlar rasyosu 2,84 yahut Crocs’un fiyat/satışlar rasyosu 1,35. Sektörün genel ortalaması 1,0 ve 3,0 kat arasındayken Birkenstock; Nike, Adidas, Puma, Deckers, Crocs ve Skechers gibi diğer büyük oyunculara göre önemli bir primi hak ettiğine inanıyor gibi gözüküyor.

Peki, piyasalar aynı fikirde olacak mı? Bu değerlemenin piyasalar için kabul edilmesi zor olabilir. Bunu değerlemeyi haklı çıkarmak için Birkenstock’un hızlı bir gelir ve kazanç artışı sağlaması gerekecek ve tüketici harcamaları üzerindeki frenlerin kalktığı ve ekonomik görünümün daha zorlayıcı hale geldiği göz önüne alındığında bu daha az olası görünüyor. Birkenstock’un satışları haziran ayı sonuna kadar geçen dokuz ayda yıllık bazda 21% arttı ancak artan maliyetler ve olumsuz döviz hareketleri nedeniyle kârları düştü. Birkenstock, satışlarını art arda en az sekiz yıl boyunca güvenilir bir şekilde artırdı, ancak satışlarını yakın zamanda daha geniş sektörle aynı hizaya getirmeye yetecek bir hızda değil. 

Yakın bir örnek olduğu için hızlıca hatırlayabileceğimiz Instacart’ın değerlemesini çok yüksek belirledikten sonra halka arz fiyatının altına düşmesi bir haftadan az sürdü; Arm da yüksek fiyat etiketi nedeniyle önemli bir zemin elde etmekte zorlandı. Dolayısıyla Birkenstock da yatırımcılara sınırlı yükseliş potansiyeli sunan başka bir yetersiz halka arz olma riskiyle karşı karşıya.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Birkenstock F1

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti