Borsa Yorumları

Bireysel Yatırımcıların Akın Ettiği Hisseler

February 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bireysel Yatırımcıların Akın Ettiği Hisseler

Vanda Research’e göre bireysel yatırımcılar ocak ayında borsaya rekor seviyede para girişi sağladı. Kurum, ABD piyasalarına yapılan ortalama günlük yatırım hacminin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığını ve 1,51 milyar dolara ulaştığını belirledi.

Kurumun raporuna göre bireysel yatırımcıların akın ettiği bu isimlerde ilk 10 şu şekilde: TSLA, SPY, AMZN, AAPL, NVDA, QQQ, GOOG/L, AMD, META, MSFT. Bununla birlikte Iachini, bu “ilk 10” hissenin haricinde bu yıl önemli miktarda yatırım çeken, daha küçük piyasa değerli bazı hisseler olduğunu de kaydetti. Örneğin; Rivian Automotive (RIVN) 226 milyon dolar seviyesinde bir giriş görürken, Cathie Wood’un ARK Innovation ETF (ARKK) borsa yatırım fonu 169 milyon dolarlık bir akış sağladı. ARKK’ın portföyünde yer alan isimlerden biri olan Shopify (SHOP) 154 milyon dolar seviyesinde bir giriş gördü.

Iachini, aslında bu yıl ARKK borsa yatırım fonunun sadece bireysel alımında değil, aynı zamanda portföyünde yer alan bazı hisselerin satın alma hacminde de bir artış görüldüğünü belirtti.

Analist yazısında, “Bireysel yatırımcıların ARKK borsa yatırım fonlarını satın alırken aynı zamanda fonun daha çok ön plana çıkardığı hisselerde de pozisyon almaları, geçmişte yani 2020 ve 2021’de sıkça görülen bir durumdu. Yukarıda belirttiğimiz sebeplerden dolayı bireysel yatırım spekülasyonunun bu seviyelere ulaşmasını beklemiyoruz ancak bireysel yatırımcıların bu isimlerden bazılarını satın alma konusunda Cathie Wood ve şirketini büyük ölçüde geride bırakması dikkat çekici” ifadelerine yer verdi.

Iachini, yatırımcıların nisan ayı ortasındaki vergi gününe hazırlanmaya başlamaları sebebiyle bireysel işlem hacminin önümüzdeki haftalarda bir miktar azalmasının beklendiğini belirtti.

Analist yorumlarını şöyle sürdürdü: “Bununla birlikte genel hisse senedi piyasalarının iyi performans göstermeye devam etmesi halinde, bireysel işlemlerin daha küçük, daha spekülatif şirketlere doğru kaydığını görebiliriz.

Analist yatırımcıların, “yatırımların ve paranın nereye yoğunlaştığına dair sinyalleri dikkate almaları” gerektiğini vurguladı.

Yaygın inanışın aksine, bireysel para piyasası fonlarının net varlıklarının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması, piyasa koşullarının destekleyici kalması şartıyla bireysel yatırımcıların hâlâ daha riskli yatırımlara ayıracak çok miktarda sermayeye sahip olduğunu gösteriyor.” diye ekledi.

Yine de JPMorgan’dan Kolanovic, hisse senedi piyasasındaki ralliyi destekleyen hissiyatın “abartı ve kazanma hırsı” olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

Analist, kısmen bireysel yatırımcıların hevesinin bu şekilde oransız olması sebebiyle bir satış dalgası yaşanacağına inanıyor.

Bireysel Yatırımcıların Akın Ettiği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC