Borsa İstanbul Notları

BIMAS Bilanço Değerlendirmesi: Sektörün Pozitif Ayrışan Oyuncusu

BIMAS Bilanço Değerlendirmesi: Sektörün Pozitif Ayrışan Oyuncusu
Google News Icon Takip Et

BIMAS, 2024 yılının ilk mali tablolarına göre enflasyondan arındırılmış olarak geçen senenin aynı dönemine kıyasla 17% satış büyümesi elde etti.

Kendi markasıyla ürettiği (private label) ürünlerin katkısı ve global coğrafyada açılan mağazaların eşliğinde yükselen brüt kâr ile FAVÖK marjı operasyonel kârın, satışların bir hayli üstünde artmasına sebep oldu.

Geçen çeyreğin aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmış 32% brüt kâr artışı ve 48% FAVÖK artışı operasyonel verimliliğe işaret etti.

Bunların yanında net kâr tarafında, 5,6 milyar TL’lik parasal pozisyon kazancı etkili olsa da 1,4 milyar TL ertelenmiş vergi gelirine karşın net kâr 233% yükseldi.

Enflasyon muhasebesi hariç sonuçlara baktığımızda geçen yılın aynı dönemine oranla 95% ciro artışı, 124% brüt kâr artışı ve 228% net kâr artışı gerçekleşti.

Yatırım harcamaları, 3,6 milyar TL olarak gerçekleşirken satışlara oranı ise 3,5% olarak gerçekleşti. 

2024 yılının ilk çeyreğinde 309 mağaza açan şirketi 2023 yılının ilk çeyreğinden bu yana 1 yıllık süreçte 11% mağaza büyümesi sağladı.

Toplam mağaza sayısının 12.791 olduğu düşünülünce ilk çeyrekteki mağaza açılışlarına diğer çeyreklerde de devam edilmesi halinde, 2024 yılında da 10%’un üzerinde mağaza açılışı görmemiz mümkün olabilir.

Gıda Perakendecileri 2024’ün Sektörü Olabilir Mi?

Parasal sıkılaşma adımları ve global yüksek faiz ortamı; lüks tüketim, gayrimenkul, çimento, otomotiv, beyaz eşya, mobilya gibi sektörlerin daralmasına sahne olurken, gıda perakendecileri gibi yüksek faiz ortamında bile satışlarında daralma görülme ihtimali düşük yani fiyat elastikiyeti 0’a yakın sektörler öne çıkıyor.

Fakat enflasyon muhasebesi sonrası, stokların yeniden enflasyon katsayısından arındırılarak hesaplama yapılması burada stok devir hızı yüksek, fiyatlamalarını hızlı yapan şirketleri odak noktası yapıyor.

Rakiplerinden Ayrışan Bilanço

BIMAS, borsaya kote rakiplerinden daha hızlı stok devir hızına sahipken, hızlı mağaza büyümesi, private label ürünlerinde artış ve kalitenin artması, global mağaza açılışları ve dijitalleşme sayesinde rakiplerinden güçlü bilanço açıkladı.

BIST 100’de bulunan diğer rakipleri asgari ücretin artması sonrası maliyetlerin yükselmesiyle ilk çeyrekte FAVÖK tarafında daralmalar meydana geldiğini görmüştük.

Açıklanan bilanço sonrası BIMAS’ın, sektörün ağırlıklı ortalama çarpanlarıyla dengeye geldiğini görüyoruz. 

Yatırımlar ve Öne Çıkan Pozitif Gelişmeler

Şirket son 1 yılda 11% mağaza açılışı gerçekleştirirken son 5 yılda 70%in üzerinde mağaza büyümesi gerçekleştirdi.

Ayrıca 2024’ün ilk çeyreğinde, geçen senenin ilk çeyreğine göre; private label ürünlerinin gelişmesi ve mağaza m² büyümesi sayesinde mağaza başı müşteri trafiğinde 5% artış gözlemlendi.

Bunların yanında farklı müşteri grubuna hitap eden FİLE markasıyla online satışlarda da artış gözlemlendi.

Global tarafta ise Mısır ve Fas’ta büyüme devam ediyor. Mısır tarafında rekabetin yüksek olmasından kaynaklı satış büyümesi yavaş ilerlerken Fas pazarında daha güçlü mağaza başına satış kırılımı görüyoruz.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables, Kap, Bim Birleşik Mağazaları