Bültenler

BİM, Topraksız Tarım Yapmak için 51,3 Milyon Liralık Satın Alım Yaptı

October 15, 2021 • 3 dakika okuma süresi
BİM, Topraksız Tarım Yapmak için 51,3 Milyon Liralık Satın Alım Yaptı

Türkiye’de perakende marketçiliğin en büyük oyuncularından biri olan BİM (BİMAS), 51,3 milyon TL karşılığında Afyon’da topraksız tarım yapan Bircan Fide’yi satın aldı.

BİM (BİMAS) tarafından 14 Ekim Perşembe günü yapılan KAP bildiriminde, taze meyve sebze kategorisinde sürdürülebilirliği sağlayabilmek adına Bircan Fide’nin paylarının tamamının satın aldığını açıkladı.

BİM, bu satın alma ile birlikte domates dışında da pek çok sebze ve meyveyi üreterek tedarik zincirini güçlendirmeyi planlıyor.

700 dönümlük arazi üstünde, 100 bin metrekare sera alanına sahip Bircan Fide’nin paylarının kapanış işlemleri, 14 Ekim Perşembe günü itibariyle tamamlandı.

🏃 Bir Adım Gerisi

  • Şirketin açıklamasının devamında; pay devir sürecinin nihai olarak tamamlanmasından önce, işlemin belirsizlik taşıdığı ve öncesinde kamuya bildiriminin; işlemin tamamlanması sürecini sekteye uğratabileceği belirtildi. Bundan dolayı 15 Eylül Cuma günü alınan yönetim kurulu kararı dahilinde sürece dair bilginin açıklanması ertelenmişti.
  • Ayrıca geçtiğimiz hafta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sebze ve meyve tedarik süreçlerinde yaşanan zaiyatlardan dolayı, soğuk zincir finansman destek programı duyurusunda bulunarak, bu konuda faaliyet gösterecek KOBİ’lere 750 bin TL’ye kadar finansman sağlanacağını duyurdu.

Peki, Sektörün ABD’deki Temsilcileri Kimler?

1995 yılında kurulan BİMAS, 9 binden fazla mağazasıyla Türkiye genelinde faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 65 bin çalışanı bulunuyor. 

BİMAS ile aynı alanda faaliyet gösteren ABD’li şirketlere baktığımızda ise; 

  • ABD’de 35 farklı eyalette; 500 bin çalışanı ve 2 bin 742 mağazasıyla faaliyet gösteren Kroger (NASDAQ:KR)
  • 26 ülkede; 2 milyon 300 bin çalışanı ve 11 bin 400 mağazasıyla faaliyet gösteren Walmart (NYSE:WMT) öne çıkıyor.

👀 BİMAS N’apıyor?

Dün; günü, %1,79 düşüşle 60,45 TL’den kapatan BİMAS, son 1 haftada %2,50 düşüş gösterdi. 

4 Ocak 2021 tarihinde 77,65 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan BIMAS, dün piyasa kapanışı itibarıyla tarihi zirvesinden 17,20 TL uzakta kapattı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

BIMAS-Kap Haberi-Finansal Duran Varlık Edinimi

Soğuk zincir ile sebze ve meyvede zayiat azalacak

rasyonet.com.tr

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı