Bültenler

Bill Gates’in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

March 14, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Bill Gates’in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Bill Gates, Microsoft’un kurucusu ve ünlü bir milyarder olmasının yanı sıra aynı zamanda Amerikan borsalarındaki şirketlere yatırım yapan bir hisse senedi yatırımcısıdır. 

Gates, eski eşi ve ortağı Melinda French ile birlikte kurdukları vakıf aracılığıyla (Bill & Melinda Gates Foundation Trust) ABD’nin en büyük şirketlerine yatırım yapıyor. 

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Vakfın sahip olduğu hisse senedi fonu, 1994’ten beri Baş Yatırım Görevlisi ve aynı zamanda Gates ailesinin özel servetini yöneten Michael Larson tarafından denetleniyor. 

  • Fonun toplam varlığı ne kadar? Fon 2021’nin üçüncü çeyreğinin sonunda 23 milyar dolarlık bir portföy değerine sahipti.

İşte Bill Gates’in vakıf aracılığıyla yatırım yaptığı şirketlerin kısa bir listesi!

👴 Berkshire Hathaway (BRK.B)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Gates’in hisse portföyünün 43,8%’ini Berkshire Hathaway oluşturuyor. Çok uluslu bir holding şirketi olan Berkshire Hathaway, ünlü yatırımcılar Warren Buffett ve Charlie Munger tarafından yönetiliyor. Holdingin yatırım yaptığı irili ufaklı yüzlerce şirket bulunuyor. Bunların başında ise Apple yer alıyor.

Warren Buffett ile yakın iki arkadaş olan Gates, aynı zamanda arkadaşının en büyük yatırımcılarından biri. 

  • Bir adım gerisi: Buffett, 22 yaşında eşine verdiği sözle, “toplumdan gelen zenginliği topluma bağışlamak” için Gates ve eşinin kurduğu vakfa servetinin 85%’ini bağışladı. Vakıf, bunun üzerine 10 milyon adet BRK.B hissesinin sahibi oldu. Hisselerin toplam değeri 30 milyar doları geçiyor. Kaynak

🗑️ Waste Management (WM)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Gates’in hisse portföyünün 13,5%’ini Waste Management oluşturuyor. Şirket, Kuzey Amerika’da atık yönetimi ve çevre hizmetleri sağlıyor. 

Vakfın özellikle Afrika’da yürüttüğü temiz su, atık yönetimi ve çevre hizmetleri, Waste Management yatırımının aynı zamanda çevreye yönelik bir sosyal yatırım olduğu düşünülüyor. 

  • Bir adım gerisi: Nashville yerel yönetiminin talebi üzerine, Waste Management, bölgenin yerel sağlayıcısı Red River’ın çöpleri sürekli olarak zamanında toplayamaması nedeniyle acil durumda 49.000 eve çöp hizmeti vermeyi kabul etti. Kaynak 

🏗️ Caterpillar (CAT)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Gates’in hisse portföyünün 8,7%’sini Caterpillar oluşturuyor. Dünyanın en büyük inşaat-yapı ekipman üreticisi ve satıcısı olan şirket, aynı zamanda Amerika’nın en büyük 100 şirketi arasında yer alıyor.

Caterpillar, devasa inşaat-yapı ekipmanlarının yanı sıra gündelik kullanıma uygun ayakkabı üretimleri de yapıyor. 

  • Bir adım geriden: Ukrayna ve Rusya’da yatırımları bulunan Caterpillar, savaşın yarattığı baskıdan büyük oranda etkilendi. Şirket, yaptırımlara uymak adına Rusya’daki tüm operasyonlarını askıya aldı. Kaynak

🚂 Canadian National Railway (CNI)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Gates’in hisse portföyünün 6,7%’sini Canadian National Railway oluşturuyor. Merkezi Kanada’da olan şirket, Kanada ve Amerika’da demiryolu ağları işletiyor. 

Şirket operasyonlarından sağladığı yüksek kârlarla oldukça sık konuşuluyor. 

  • Bir adım geriden: Melinda French Gates, Canadian National Railway’e yaptığı yatırımın büyük bir bölümünü sattı ve demiryoluna hâlâ önemli bir yatırımı olmasına rağmen, şirketteki sahiplik düzeyinde dikkat çekici bir düşüş yaşandı. Kaynak

🟢 Ecolab (ECL)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Gates’in hisse portföyünün 4,4%’ünü Ecolab oluşturuyor. Merkezi Amerika’da bulunan Ecolab; su arıtma, temizlik ve hijyen konusunda uzmanlaşmış hizmetler, teknoloji ve sistemler geliştiriyor ve satıyor. 

Gates’in Ecolab’a böylesine büyük bir yatırım yapmasının arkasında yine Waste Management’ta olduğu gibi çevreye yönelik çalışmalar yürüten şirketlere özel ilgi duyması olarak gösteriyor. Gates, sık sık Waste Management ve Ecolab gibi şirketlerin toplum, çevre ve dünya için ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

  • Bir adım geriden: Gates ilk olarak, Ecolab’ın (ECL) 1,33 milyon hissesi için Mart 2017’de 177 milyon dolar ödedi. Gates, hisse senedinin her birini ortalama 133,14 dolara satın aldı. Kaynak

🛒 Walmart (WMT)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Gates’in hisse portföyünün 4,3%’ünü Walmart oluşturuyor. Amerika’da hipermarketler, indirimli mağazalar ve bakkallar zinciri işleten şirket, Amerika’nın ve hatta dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. 

Dünya genelinde 2 milyondan fazla çalışanı olan şirket, özellikle Amerika’da büyük bir pazar payına sahip.

  • Bir adım gerisi: 2021’de yalnızca Walmart’ın ABD segmenti, toplam satışların yaklaşık 67%’sine tekabül eden 370 milyar dolarlık bir kazanç elde etti. Kaynak

🌐 Crown Castle (CCI)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Gates’in hisse portföyünün 4,1%’ini Crown Castle oluşturuyor. Şirket, ABD’nin en büyük paylaşımlı kablosuz ağ iletişimleri altyapı sağlayıcısı. 

İnternetin bu denli yaygın bir iletişim ağına dönüşmesinde özellikle ABD’de büyük rol oynayan şirket, borsada işlem görmüyor. Şirketin ileride halka arz olup olmayacağı ise şu an için bilinmiyor.

  • Bir adım geriden: Crown Castle, ülke içerisindeki belirli şehirlerde fiber bağlantı sistemlerini genişletmek için, 2006 yılında kurulan yüksek bant genişliğinde fiber altyapılarına sahip Lightower’ı, 2017 yılında 7,1 milyar dolar karşılığında satın aldı. Kaynak

💻 Microsoft (MSFT)

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Evet, Gates vakıf aracılığıyla kendi şirketine de yatırım yaptı. Gates’in hisse portföyünün 2,8%’ini Microsoft oluşturuyor.

Dünyanın en büyük 3. şirketi olan Microsoft, bilgisayar yazılımı, tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve ilgili hizmetler üreten bir teknoloji şirketi.

  • Bir adım geriden: Microsoft en son oyun sektörüne yönelik yatırımlarını sağlamlaştırmak ve Sony’nin piyasadakini hakimiyetini kırmak için Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın aldı. Kaynak

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Bill Gates Portfolio: Most Recent Investments

Bill Gates Stock Portfolio

Bill Gates’ Dividend Portfolio

Bill Gates'in Hisse Senedi Portföyü ve Performansı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı