Borsa Haberleri

Bill Gates, Tesla Hakkında Konuştu

Mayıs 5, 2022 • 3 dakika okuma zamanı
Bill Gates, Tesla Hakkında Konuştu

Microsoft (MSFT) Kurucu Ortağı Bill Gates, elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA)’da açığa satış pozisyonu olup olmadığı konusundaki sorulara dolaylı bir şekilde cevap verdi.

  • Açığa satış nedir? Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da bilinen açık pozisyonda önce yüksek fiyattaki varlıklar ödünç alınır. Ardından fiyat düştüğünde bu varlıklar gerçekten satın alınıp aracıya iade edilir. Detaylı bir açıklama için kelimenin Borsa Terimleri‘ndeki sayfasını inceleyebilirsin.

66 yaşındaki girişimci ve yatırımcı, Tesla’daki pozisyonunun iklim değişikliği girişimlerine olan adanmışlığıyla alakalı olmadığını söyledi.

Wall Street Journal’ın CEO Konsey Zirvesi’nde yaptığı açıklamada, “Tesla’daki açığa satış pozisyonunuzun iklim değişikliği konusundaki ciddiyetinizle bir ilgisi olabileceğini düşünmüyorum.” dedi.

Ayrıca Gates, Musk’ı işaret ederek onun hakkında olumsuz şeyler söyleyemeyeceğini de sözlerine ekledi. Daha sonrasında esprili bir dil ile “Eğer Twitter’ı daha kötü bir hâle getirirse bununla ilgili konuşurum, fakat bu durumun olacağını sanmıyorum.” sözleri de katılımcıları gülümsetti.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en zengin insanı Musk ile Gates arasında bir dizi özel mesajlaşma Twitter’da sızdırılmıştı. Musk ise bu yazışmaları Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile duyurmuştu.

Sızan mesajlar, Gates’in elektrikli araç üreticisindeki açığa satış pozisyonunu hâlâ kapatmadığını ve bunun yerine hayırseverlik olanaklarını tartışmak istediğini gösteriyor.

Musk’ın ise, “Üzgünüm fakat iklim değişikliğine çözüm bulmak adına en çok çabayı gösteren şirkete karşı oldukça büyük bir açığa satış pozisyonunuz varken, iklim değişikliğine olan hayırseverlik düşüncelerinizi ciddiye alamam.” diye yanıtladığı bildirildi. 

Musk, Şubat 2021’de katıldığı bir podcast yayınında, Gates’in borsada Tesla’ya karşı bahse girdiğini duyduğunu söyledi.

Bu açıklamayla eş zamanlı bir röportajda Gates, Musk’ın iklim değişikliğini hafifletmeye olan katkılarını ve Tesla’yı yönetme tarzını övmüştü.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti