Bültenler

Elon Musk ve Bill Gates’in Tesla Tartışması

Elon Musk ve Bill Gates’in Tesla Tartışması
Google News Icon Takip Et

Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk ile Microsoft (MSFT) Kurucusu Bill Gates arasındaki konuşmalar basına sızdı. Bu gelişmelerin ardından Musk, Gates ile işbirliğinde olmak istemediğini doğruladı.

İkili arasındaki gerginlik “WholeMarsBlog” rumuzlu Twitter kullanıcısının Tesla hisseleri ile ilgili bir tweet atması ile başladı.

Hesabın paylaştığı ekran görüntülerinde Bill Gates’in Musk’la iklim kriziyle ilgili bir hayırseverlik işine girmek istediği anlaşılıyor. 

Elon Musk’ın ise Gates’in teklifini Tesla’nın açığa satış hakkında yaptığı spekülasyonlar nedeniyle geri çevirdiği kulislerde konuşuluyor.

Bu ekran görüntüleri ilk olarak DeFiance Media tarafından yayınlanmış gibi görünse de ekran görüntülerinin kaynağının kim olduğu şu anda netlik kazanmış değil. Ayrıca metin mesaj kutularının rengi, Musk’ın telefonundan çekildiklerini de işaret ediyor.

Tweet’te yayınlanan ekran görüntüleri daha detaylı incelendiği zaman ilk görüntü, Musk’ın “Harika” yanıtını verdiği ve buluşma gününü onaylayan bir yazışmadan alınmış gibi görünüyor.

Son iki ekran görüntüsünde ise ikilinin arasında bir gerginlik olduğu anlaşılıyor. 

Elon Musk ve Bill Gates’in Tesla Tartışması

Musk’ın “Tesla’ya karşı hâlâ yarım milyar dolarlık bir açık pozisyonunuz var mı?” sorusu ve Bill Gates’in hâlâ pozisyonu olduğunu söylemesi üzerine Tesla CEO’su “Üzgünüm, iklim değişikliğini çözmek için en çok çaba gösteren şirket olan Tesla’ya karşı böylesine büyük bir açığa satış pozisyonunuz varken, iklim değişikliği konusundaki hayırseverliğinizi ciddiye alamam.” mesajıyla işbirliğini sonlandırdı. 

Açığa satış temel olarak, bir yatırımcının ödünç aldığı bir hisse senedini daha sonra daha düşük bir fiyattan geri almak amacıyla satması anlamına geliyor ve esasen hisse senedinin değerinin düşmesine neden oluyor.

Musk ikili arasında krize neden olan bu ekran görüntülerine yanıt olarak, bunların gerçek olduğunu ancak onları kendisinin sızdırmadığını tweet’ledi. 

Ekran görüntülerindeki yazışmaların ne zaman gerçekleştiği ise hala gizliliğini korumaya devam ediyor. Ancak Musk, Joe Rogan’ın Şubat 2021’deki podcastinde Gates’in borsada Tesla’ya karşı hamle yaptığını duyduğunu söyledi.

Musk, konuşmaların basına sızmasının ardından, Gates ile ilgili görsel içerikli bir tweet attı. Atılan tweette “Heyecanınızı kaybetmek isterseniz…” ifadesi yer alırken, tweet görselinde Bill Gates ve hamile erkek emojisi yan yanaydı. 

Öte yandan Musk ve Gates arasında böyle bir gerginlik yaşanması pek de sürpriz değildi. Dünyanın en zengin insanlarından ikisi olan Musk ve Gates, elektrikli araçlar, COVID-19 ve Mars’ı kolonileştirme gibi konularda da geçmişte açıkça anlaşmazlık yaşamışlardı.

Şu ana kadar hem Tesla hem de Gates Vakfı’ndan konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı