Borsa Yorumları

Bilançolarından Güçlü Bir Destek Alması Beklenen 5 Hisse

Kasım 10, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Bilançolarından Güçlü Bir Destek Alması Beklenen 5 Hisse

Wall Street’ten bir strattejiste göre yükselen faiz oranları ve ufuktaki resesyon olasılığı, hisse piyasaları için “karışık bir tablo” yarattı ancak birçok şirket önümüzdeki yıl bilançolarından güçlü bir destek alabilir.

T. Rowe Price hisse portföy uzmanı Rahul Ghosh, “Şirketlerin gelecek yıla yönelik öngörülerine baktığınızda, gerçekten aşırı temkinli ya da aşırı iddialı olmadıklarını görürsünüz. Dolayısıyla gelecek yıl, bilançoların yıllık istikrarlı bir büyüme açısından sağlam olacağı hissine kapılıyorsunuz.” diyor.

Ancak, önemli bir bilanço artışı arıyorsanız, piyasa düzeyinde bunun pek olası olmadığından şüpheleniyorum. Gerçekten de tek tek şirketleri ve sektörleri incelemeniz gerekiyor.” diyen Ghosh’un yorumları, üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde açıklanan bilançoların ardından geldi.

FactSet’in 3 Kasım tarihli verileri, S&P 500 şirketlerinin 82%’sinin hisse başına kâr tahminlerini aştığını gösterdi. Verilere göre, S&P 500’ün bilanço büyüme oranı yıllık bazda 3,7% oldu ve 2022’nin üçüncü çeyreğinden bu yana yıllık bazda büyüme kaydedilen ilk çeyrek oldu.

Ghosh, ileriye dönük olarak bilançolarından daha kazançlı çıkacak isimleri belirlemek için şu anda yatırımcıların daha uzun süre yüksek faiz ortamından yararlanmasına olanak tanıyan sektörleri ve hisseleri değerlendirmesi gerektiğini düşünüyor.

Peki, Hangi Hisseler?

💸 Finans: Ghosh’a göre finans da bu sektörlerden biri. Ticaretin dijitalleşmesini ana tema olarak belirleyen Ghosh, entegre platformlar Tradeweb Markets (TW) ve MarketAxess’i (MKTX) izlenmesi gereken şirketler olarak görüyor.

🏥 Sağlık: Sağlık hizmetleri, “istikrarlı büyüyen ve mükemmel performans” gösteren şirketlerin bir kombinasyonunu sunduğu için Ghosh’un sevdiği bir diğer sektör.

Ghosh’un favorilerinden biri de ABD’li sağlık ve sigorta şirketi UnitedHealth Group (UNH). Şirket geçen ay, kilo kaybı ve diyabet tedavisinde kullanılan GLP-1 (glukagon benzeri peptit-1) ilaçlarını daha uygun fiyatlı hale getirme planlarını duyurmuştu.

ABD’li ilaç şirketi Eli Lilly (LLY) de Ghosh’un radarındaki bir diğer isim. İlaç üreticisi, tirzepatid kilo verme ilacı için geçtiğimiz günlerde ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay aldı.

FDA onayı, obez ya da aşırı kilolu olan ve kilo ile ilgili en az bir rahatsızlığı bulunan yetişkinlerin artık Zepbound olarak pazarlanan ilacı kullanabileceği anlamına geliyor.

Ghosh ayrıca şirketin araştırma ve geliştirme çalışmaları ile ilaç hattından kaynaklanan “kazanç fırsatlarına” da dikkat çekiyor:

Eli Lilly’nin kilo verme ilacıyla ne yapacağı, faiz oranlarının 5,2% ya da 4,8% olmasına bağlı değil. Yatırımcıların ileriye dönük olarak çok daha fazla odaklanması gerektiğini düşündüğümüz konu da bu.

💻 Yazılım: Ghosh’un gözü ayrıca teknoloji sektöründe ve özellikle yazılım temasında. Bu sektörlerdeki şirketleri “değer görmeyen isimler” olarak adlandıran stratejist, pandeminin ardından “gözden düştüklerini” belirtiyor. Ghosh’a göre bu isimlerden biri Adobe (ADBE):

İnsanlar Adobe hakkında gerçekten yeterince konuşmuyor, herkes yapay zekânın kaybedeni olacağını varsaydı.” 

Ghosh, şirketin Adobe Creative Cloud, Adobe Express ve Adobe Experience Cloud’a entegre edilebilen üretici yapay zekâ aracı Firefly’a atıfta bulunarak, “Şirketlerin dahili ürünlerle çalışmasına gerçekten nasıl yardımcı olabilecekleri hakkında konuşmak için iyi bir ürünle ortaya çıktılar.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti