Borsa Yorumları

Bilançolar Beklendiği Gibi Üzmedi!

October 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Bilançolar Beklendiği Gibi Üzmedi!

FedEx’in gelir raporu, 12 Ekim’de S&P 500’ün son iki yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle sonuçlanan bir aylık düşüşünün ilk adımı olmuştu. O tarihten bu yana birçok şirket gelirlerinin düştüğünü ve beklentilerinin alarm verdiğini raporlamış olsa da bir çöküş söz konusu değil.

Bu hafta Netflix (NFLX), United Airlines (UAL), Johnson & Johnson (JNJ), Procter & Gamble (PG) gibi şirketler, beklentilerin üzerinde gelir açıkladılar. Çarşamba sabahı, özellikle lider hava yollarının raporlanan gelirleri daha da yüksek gerçekleşti. Öte yandan Tesla rekor gelir artışı yaşasa da beklentilerin altında sonuçlar açıklamış oldu.

Yine de bilanço sezonunun başında gerçekleşmesi öngörülen gelir kıyameti pek mümkün görünmüyor.

Peki, hisse senetleri acaba ne kadar hasar almış olabilir? ABD’nin en büyük depo sahiplerinden biri ve bir gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Prologis (PLD)’e bir göz atalım. 

Prologis bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketidir. Şirket, Covid dönemi boyunca, 2020 başlarındaki en düşük seviyesine göre 200% büyüme gerçekleştirdi. Nisan-mayıs aylarında, herkes FED’in büyük bir resesyonu tetikleyeceğine ve talebin dibe vuracağına ikna olduğunda ise piyasayı dalga dalga saran panik havasının ilk kurbanları GYO’lar olmuştu.

Prologis, GYO sektöründeki diğer kuruluşlarla birlikte, adım adım dibe vurdu ve şu anda yılın başından bu yana 38%’lik değer kaybıyla S&P’de en kötü performans sergileyen firmalardan biri oldu. 

Geçtiğimiz çeyrekte de görüldüğü üzere, Prologis ve diğer GYO’lar toparlanmaya başlıyor. Son birkaç gün içinde bu toparlanma oranı 6%’yı geçti.  Halen en yüksek değerinin 65% altında olmasına rağmen, 2022 beklentileri (Operasyon Fonları) 2021 rakamlarının 25% üzerinde. 2023 beklentileri ise 2022’ye göre 30% daha yüksek.  

Bilançolar Beklendiği Gibi Üzmedi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı