Borsa Yorumları

Bilanço Rüzgarını Arkasına Almaya Hazırlanan Hisseler

Bilanço Rüzgarını Arkasına Almaya Hazırlanan Hisseler
Google News Icon Takip Et

Birçok kişi bu yılın ikinci yarısında Fed’in eninde sonunda politika gevşemesine gideceğini düşünüyor ve bir uzmana göre bu ortamdan en çok kazançlarını artıran şirketler fayda sağlayacak.

Landsberg Bennett Özel Varlık Yönetimi CIO’u Michael Landsberg, mevcut ekonomik koşulların bir faiz indirimini desteklemediğini söylese de, yine de bunun gerçekleşebileceğine inanıyor:

✍️ “Bence Başkan Jerome Powell faiz indirimi yapılacağını söylemeseydi, bu tartışmaları yapmıyor olurduk çünkü kazanç artışı gerçekten çok güçlü ve enflasyon da düşmüyor.

Fed defalarca faiz indirimine başlamadan önce enflasyonun istediği düzeye inmesi gerektiğini yineledi ve geçen hafta açıklanan tutanaklara göre, Fed yetkilileri de haziran toplantısında enflasyonun doğru yönde ilerlediğini ancak faiz oranlarını düşürmeleri için yeterince hızlı olmadığını düşünüyor.

Ancak Landsberg enflasyonun iki faktöre bağlı olarak yükselmeye devam edebileceğini öngörüyor: Çin’den yükselen nakliye fiyatları ve artan petrol fiyatları.

Nakliye maliyetlerindeki artışın etkisi henüz enflasyon verilerine yansımasa da Landsberg, bu yılın dördüncü çeyreğinde veya 2025’in ilk çeyreğinde etkilerin hissedileceğine inanıyor. 

Öte yandan ABD ham petrolü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) geçen ayın başlarında ham petrol üretim kesintilerini 2025’e kadar uzatacağını açıklamasıyla birlikte yıl içinde yaklaşık 19% artış gösterdi.

Böyle bir ortamda yatırımcıların bilançolarında güçlü büyümeler gören şirketlere odaklanmaları gerektiğini belirten “Büyük endeksler güçlü kazanç büyümesine dayalı olarak yükselmeye devam ediyor. Kazanç büyümesi şu anda bu borsa için oyunun adıdır. Güçlü rakamlar üretmeye devam eden şirketler ödüllendiriliyor ve üretmeyenler cezalandırılıyor.” diyor ve bu üç hissenin altını çiziyor:

🎯 TJX Companies (TJX): Landsberg, büyük mağaza şirketinin giderek daha yüksek gelirli tüketicileri cezbettiğini söylüyor ve “İyi bir müşteri büyümesi var. Daha varlıklı müşteriler artık TJX’ten alışveriş yapıyor. Bunun işe yarayan bir yer olduğunu düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

🎯 Stryker (SYK): Landsberg, medikal teknoloji firmasının “organik büyümesinin”, ameliyat birikimleri normalleştikçe tek ile orta haneli rakamlardan düşük ile yüksek onlu rakamlara doğru hızlandığını söyledi:

Stryker’ın zayıflama ilaçlar trendinden faydalanan az sayıdaki şirketten biri olduğunu iddia edebilirim. ABD’de pek çok insanın diz ve kalça protezine ihtiyacı var ama ameliyat olamayacak kadar kilolu bir nüfus. Bu ilaçlar, insanların bu ameliyatlara girebilmek için kilo vermelerine yardımcı oluyor.

🎯 Trade Desk (TTD): Landsberg, şirketin “büyük bir adreslenebilir pazar fırsatını temsil eden” reklam teknolojisi endüstrisinde “lider bir role” sahip olduğuna inanıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC