Borsa Yorumları

Bilanço Açıklamayan Kalmasın! Hisse Görünümleri Ne Durumda?

Mayıs 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bilanço Açıklamayan Kalmasın! Hisse Görünümleri Ne Durumda?

Bilanço sezonunun sonuna gelsek de bazı önemli isimlerin birinci çeyrek performanslarını hâlâ göremedik. 

S&P 500’den 30’a yakın şirketin bu hafta bilanço açıklaması bekleniyor. Şimdiye kadar S&P 500’de listelenen şirketlerin 80%’i bilanço açıkladı ve bu şirketlerin 78%’si Wall Street beklentilerini aştı.

Bu hafta bilanço açıklayacak şirketlerden öne çıkan isimler: Disney (DIS), Electronic Arts (EA) ve Occidental Petroleum (OXY). 

Electronic Arts ve Occidental, salı günü borsa kapanışından sonra bilançosunu açıklayacak. 

🛢️ Önce Occidental:

  • 2022’nin son çeyreğinde beklentilerin altında kalmıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde analistler şirket gelirlerinde sert bir düşüş bekliyor. 
  • Şirket hisseleri, petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel yılbaşından bu yana 3% değer kaybetti. Ancak Mizuho analisti Nitin Kumar iyimserliğini koruyor ve “OXY’nin bazı segmentleri sürdürülebilir nakit getirisi büyümesine işaret ediyor ve bu durumun yatırımcıların odağında olacağını düşünüyoruz.” diyor. 

🕹️ Sırada Electronic Arts:

  • 2022’nin son çeyreğinde beklentileri aşan EA için birinci çeyrekte analistler gelirlerin sabit seyretmesini ve hisse başına kârda hafif bir düşüş gelmesini bekliyor. 
  • Yılbaşından bu yana 2,6% değer kazanan EA, S&P 500 performansının altında kalsa da Stifel analisti Drew Crum, “2023 mali yılında aşağı yönlü bir performans beklesek de 2024 için büyüme öngörüyoruz. Hisselerin makul değerlemelerine paralel olarak EA için “AL” notumuzu koruyoruz.” yorumunu yapıyor. 

🌠 Ve Disney:

  • Geçen çeyrekte üyeliklerdeki düşüşün tahmin edilenden daha iyi gelmesiyle gelirlerde beklentileri aşan Disney için bu yılın ilk çeyreğinde yıllık gelirlerde artış bekleniyor. Ancak medya devinin hisse başına kârında düşüş öngörülüyor. 
  • Disney hisseleri, şirketin maliyet azaltma kapsamında işten çıkarmalara gitmesiyle yılbaşından bu yana 15%’in üzerinde ralli yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC