Ekonomi ve Finans Haberleri

Bıçak Sırtı Bir Karar: FED, Bankacılık Krizinin Ortasında Faiz Artıracak mı?

March 22, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Bıçak Sırtı Bir Karar: FED, Bankacılık Krizinin Ortasında Faiz Artıracak mı?

FED’in bugün açıklayacağı faiz kararı, Jerome Powell döneminin en önemli kararı olacak gibi görünüyor.

Silicon Valley Bank ve diğer üç bankanın son 11 gün içinde iflas etmesi, bugün Powell döneminin en önemli faiz kararlarından birini almaya hazırlanan FED’i ateşe attı. 

FED Başkanı, ekonomiyi resesyona sokmadan faiz oranlarını sıkılaştırma ve enflasyonu dizginleme konusunda çok yavaş kalması nedeniyle zaten eleştirilerin hedefi olmuştu. Yaşanan bankacılık krizi FED’i üçüncü ve can alıcı bir zorlukla karşı karşıya bıraktı: Bankacılık sektörünün içinde bulunduğu kötü durumdan nasıl çıkarılacağı ve sektöre olan güvenin nasıl yeniden tesis edileceği. 

Kötü haber: Yapılan yeni bir akademik çalışmaya göre, iflas riski bulunan yaklaşık 190 banka var. Yatırımcılar, hisse fiyatı pazartesi günü 47%’lik sert bir şekilde düşen First Republic (FRC)’in iflas edebilecek bankalar listesinde üst sıralarda olduğunu düşünüyor. 

Temkinli olan kesim, FED’in faiz artırımlarında frene basmasını istiyor. Goldman Sachs ekonomistleri, bugün açıklanacak faiz kararının önizlemesinin yapıldığı bir bilgilendirme yazısında, yüksek faiz oranlarının küçük ve orta boyutlu bankaları daha fazla istikrarsızlaştırma riski getirdiğini vurguladı. Nomura ekonomistlerinin geçen hafta yaptıkları açıklamada, FED’in “bankalardaki mevduat çıkışlarının artma riskini düşürmek için” faiz oranlarını geriye çekmesi gerektiği ileri sürüldü. 

Milyarderler arasında yer alan Bill Ackman ve Elon Musk ise tartışmalara yeni bir boyut getirdi. Ackman bankalardaki çalkantılar nedeniyle FED’in mola vermesi yönündeki isteğini dile getirirken, Musk bir tweet atarak “FED’in faiz oranını en az 50 baz puan düşürmesi gerekiyor” dedi. 

25 baz puanlık artış konusunda bir konsensüs oluşmuş durumda. Aralarında Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers’ın da bulunduğu bir grup ekonomiste göre, bankacılık sektöründe yaşanan istikrarsızlık FED’in enflasyonla mücadele kampanyasında dikkatini dağıtmamalı. 

Diğer ekonomistler ise, bankalar sermaye rezervlerini kullanarak daha az risk aldıklarından dolayı bankacılık sektöründeki istikrarsızlığın enflasyonu düşürücü bir etki yapacağını ileri sürüyor ancak FED’in faiz artırım hamlesinde duraksaması gerektiği düşüncesinde de değiller. 

Diğer yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün bir sektör grubuna hitap ederek, bankacılık sisteminin stabilize olma sürecinde olduğunu ve hükümetin gerekirse daha fazla mevduat desteği verebileceğini söyledi. 

Borsaların artık banka mevduatlarına ilişkin olumlu haberlere odaklanacağını söyleyebiliriz. RBC Capital Markets bankacılık analisti Gerard Cassidy, “Mevduat çıkışlarına dair korkular giderilmesinin ardından, banka hisselerindeki fiyatların toparlanmaya başlayacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Krize tek başına karşı koymaya çalışan FED’in güvenilirliği tehlikeye girebilir. FED’in enflasyon yönetimini sert bir dille eleştiren Allianz baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, The Financial Times gazetesinde FED’in elinin kolunun bağlı olduğunu yazdı. “Birinci sınıf borçlanma oranının artırılmasından daha hafif bir çözüme gitmek, tedirgin edici finansal volatiliteyi yükseltmesinin yanı sıra yumuşak bir inişi mümkün kılmayan politika değişkenliğinin artmasına da neden olur.” şeklinde yorumlar yaptı.

Bıçak Sırtı Bir Karar: FED, Bankacılık Krizinin Ortasında Faiz Artıracak mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: NYTimes