Borsa Yorumları

Bernstein’ın Favori Küresel Teknoloji Hisseleri

October 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bernstein’ın Favori Küresel Teknoloji Hisseleri

Yüksek faiz oranları teknoloji hisseleri için genellikle korkutucudur ve şu anda özellikle pahalı olanlar için önemli bir makroekonomik risk oluşturur. Ancak Bernstein’a göre sektörün iki kısmı iyi bir konumda.

Şirket analistleri, Asya’daki teknoloji değerlemeleri tahvil getirilerine son 10 yılda olduğundan daha duyarlı olsa da, yarı iletken ve Çinli internet isimlerini beğeniyor.

Analistler, “İleriye dönük olarak, değer teknoloji hisseleri için büyüme veya pahalı teknoloji isimlerine göre hâlâ değerleme/kazanç desteği görüyoruz. Bilişim hizmetleri ve internet, makul değerlemeler, düşük konumlandırma ve bilançolardaki toparlanma göz önüne alındığında hâlâ iyi konumlanmış görünüyor.” diyor. 

Genel olarak Asya’nın teknoloji sektörüne nispeten olumlu yaklaşan Bernstein analistleri “Asya teknoloji sektörünün tarihsel olarak dirençli olduğunu, küresel durgunluklar sırasında ortalama 9% daha iyi performans gösterdiğini ve sınırlı durgunluk riskine işaret ettiğini belirtmek gerekir.” yorumunu yapıyor ve ekliyor:

Değer ve büyüme teknoloji isimlerinden oluşan bir portföy önermeye devam ediyoruz. Pahalı teknoloji isimlerinin yanı sıra kârlı olmayan ve kârsız kalması beklenen teknoloji hisselerinden kaçınılmasını tavsiye ediyoruz.

Şirketin favori internet şirketleri olarak NetEase (NTES) ve JD (JD) öne çıkıyor. Analistlerin Çinli internet şirketi içi belirlediği 120 dolar seviyesindeki hedef fiyat, NetEase’in önümüzdeki 12 ay içinde 12,4% artabileceğine işaret ediyor. 

Öte yandan Bernstein, çip şirketi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin (TSM) hem seküler hem de döngüsel rüzgarlarla desteklendiğini düşünüyor.

TSMC’nin bilanço büyümesinin 2024 ve 2025’te hızlanacağını düşünen analistlerin hisse için belirlediği 113 dolar seviyesindeki hedef fiyat, 31%’lik bir artış ima ediyor. 

Bernstein’ın Favori Küresel Teknoloji Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC