Borsa Yorumları

Bernstein: Finansal Piyasalar için Blokzincir, 5 Trilyon Dolarlık Fırsat Sunuyor

Haziran 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bernstein: Finansal Piyasalar için Blokzincir, 5 Trilyon Dolarlık Fırsat Sunuyor

Bernstein’a göre, finansal oyuncular finans piyasalarının modernleşmesinde yer almak istiyorsa, blokzincir teknolojisini benimsemeli çünkü blokzincir, geleneksel finans dünyasını hızla değiştiriyor ve bu durum, bu teknolojiye yatırım yapan şirketlere büyük fırsatlar sunuyor. 

💰Kripto paralar, bu hafta finansal kuruluşların kripto para birimlerinin gelecekteki yerlerini sağlamlaştırmaya yönelik çabalarıyla yükselişe geçti. 

Ancak Bitcoin gibi alım satıma konu olan varlıkların ötesinde, finansal firmalar için önümüzdeki beş yıl boyunca gerçek dünya varlıklarını blokzincirlerde tokenleştirme fırsatı öne çıkıyor.

💸 “Tokenlaştırmanın, önümüzdeki on yıl boyunca finansal piyasaları dönüştüreceğine inanıyoruz.” diyen analist Gautam Chhugani, “Önümüzdeki 5 yıl boyunca gerçek dünya finansal varlıklarının yaklaşık 5 trilyon dolarının blokzincirlerde tokenlaştırılacağını tahmin ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Nedir bu tokenlaştırma? Tokenlaştırma, altın veya emlak gibi değeri olan bir varlığın dijital bir tokena dönüştürülüp blokzincir üzerinde dijital olarak temsil edilip alınıp satılması demek. 

🎯 Daha düşük maliyetler, anında işlem, likidite, dijital programlama, azaltılmış karşı taraf riskleri ve global erişilebilirlik, bu sistemin saymakla bitmeyecek bazı avantajları arasında yer alıyor.

Chhugani, “Tokenlaştırma için en çok fayda sağlayan varlıkların yaklaşık 1% ile 5% oranında benimseneceğini” tahmin ediyor. Bu varlıklar arasında kurumsal tahviller, ticari gayrimenkuller ve özel piyasa fonları yer alıyor. 

Ayrıca Chhugani, “Para birimi ve banka mevduatlarının da en az 2% etkileneceğini tahmin ediyoruz. Bu, önümüzdeki beş yıl boyunca yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir fırsata işaret ediyor.” yorumunu yapıyor.

👔 Şirketler Ne Düşünüyor?

Varlık yönetimi, alım satım, ticaret finansmanı ve kurumsal danışmanlıkta yeni iş ölçekleri için de büyük bir fırsat var. Hatta bazı şirketler adımlar atmaya da başladı.

Örneğin yatırım yöneticisi Hamilton Lane, üç tokenlaştırılmış fonu piyasaya sürdü. Franklin Templeton da işlemleri yerleştiren ve farklı blokzincirler üzerinde sahiplik verilerini kaydeden bir karşılıklı fon başlattı. Ayrıca, JPMorgan Chase’ın uluslararası ticarete odaklanan Onyx isimli bir blokzincir platformu var.

Yapay zekânın damgasını vurduğu gelişen teknoloji alanında biraz geride kalsa da blokzincir de geleceğe dair büyük bir potansiyele sahip gibi görünüyor. Dilersen blokzincir ve madencilik alanında öne çıkan bazı hisseleri inceleyebilirsin:

  • Riot Blockchain (RIOT)
  • Hive Blockchain Technologies (HIVE)
  • Hut 8 Mining (HUT)
  • Marathon Digital (MARA)
  • Canaan (CAN)

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti