Borsa Yorumları

Berenberg’den Yapay Zekâdan Faydalanabilecek Otomobil Hisseleri

May 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Berenberg’den Yapay Zekâdan Faydalanabilecek Otomobil Hisseleri

Son birkaç yıldır gündemden düşmeyen yapay zekâ teknolojisinin dünya genelinde neredeyse tüm sektörü dönüştürmesi bekleniyor. 

🚙 Berenberg Capital Markets’a göre otomobil sektörü de bir istisna değil. Analist Jared Maymon, otomobil sektörünün “1985-2010 aralığında tüketici elektroniği sektörünün dönüşümüne benzer” bir süreçte olduğunu düşünüyor.

Mobileye Global (MBLY) ve Ambarella’ya (AMBA) “AL” notu veren Maymon, bu şirketlerin yapay zekâ ve otomasyon sistemlerindeki gelişmelerden faydalanacak bir konumda olduğunu düşünüyor. 

Nvidia (NVDA) ve Qualcomm (QCOM) ile birlikte Maymon, bu dört şirketin 2030’a kadar 30 milyar dolarlık  sürüş otomasyonu yazılımı pazarının 90%’ını oluşturacağını düşünüyor. 

Maymon, “Sektör temsilcileriyle yaptığımız konuşmalar, Mobileye’ın bu alanda ciddi bir oyuncu ve lider olduğunu, Qualcomm ve Ambarella’nın çekici açık platform çözümleri sunduğunu ve Nvidia’nın ileri sürüş otomasyonu teknolojisiyle pazarın daha yüksek maliyetli kısmına hizmet ettiğini ortaya koyuyor.” diyor. 

Berenberg’den Yapay Zekâdan Faydalanabilecek Otomobil Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha