Bültenler

Beklentilerin Altında Gelen İstihdam Verileriyle Borsalar Artıda

October 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Beklentilerin Altında Gelen İstihdam Verileriyle Borsalar Artıda

Beklenenden çok daha zayıf gelen istihdam verilerinin açıklanmasının ardından, Hazine tahvili getirilerinin son yılların en yüksek seviyelerinden geri çekilmesiyle borsalar güne yeşilde başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,09% düşerken, S&P 500 0,10% ve Nasdaq 0,37% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

ADP verileri, geçen ay 89 bin özel sektör çalışanının işe alındığını gösterdi. Bu rakam, Dow Jones’un 160 binlik tahmininin oldukça altında ve ağustos ayında yukarı yönlü revize edilen 180 binlik istihdam artışından da daha az.

Verilerin ardından Hazine tahvili getirileri 2007’deki en yüksek seviyelerinden geri çekildi. Dün 4,8% seviyesini aşan 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, bugün 4,745% seviyesine geriledi.

Öte yandan S&P 500 genelinde enerji sektörünün zayıf performansı günün öne çıkan bir diğer gelişmesi oldu. Petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak Phillips 66 (PSX), Occidental Petroleum (OXY), Schlumberger (SLB) ve Devon Energy (DVN) 3%’ün üzerinde kayıplar yaşadı. 

👀 Ne Dediler?

Baird yatırım stratejisi analisti Ross Mayfield, “Faiz oranları, son iki ayın büyük bir kısmında olduğu gibi, bugün de hisse performanslarının ana itici gücü olmaya devam ediyor.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Cal-Maine Foods (CALM) hisseleri, şirketin düşük fiyatlar nedeniyle hayal kırıklığı yaratan satış rakamları açıklamasının ardından 8%’in üzerinde değer kaybetti. StreetAccount tarafından yapılan ankete katılan analistler hisse başına 0,33 dolar kâr beklerken, yumurta üreticisi hisse başına 0,2 dolar kâr açıkladı. 

A10 Networks (ATEN), üçüncü çeyrek gelirlerinde ciddi bir düşüş beklediği açıklamasının ardından 30%’a yakın geriledi. Şirket, üçüncü çeyrekte 56,5 milyon dolar ile 58,5 milyon dolar aralığında gelir beklediğini açıkladı. Bu düzeyler, önceki tahmin olan 72,1 milyon doların ve analistlerin 74,6 milyon dolarlık beklentisinin oldukça altında.

Beklentilerin Altında Gelen İstihdam Verileriyle Borsalar Artıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, MarketWatch