Bültenler

Beklentiler Sadece Üzer!

September 14, 2022 • 8 dakika okuma süresi
Beklentiler Sadece Üzer!

Borsa ve Beklentiler

Beklentiler Sadece Üzer! Geçtiğimiz gün açıklanan ABD enflasyon verisine ilişkin beklentiler aylık 0,1% düşüş yıllık ise 8,1%’lik artışa işaret ederken ağustos enflasyonu bir önceki aya göre %0,1 ve yıllık bazda %8,3 arttı. Kabul edelim, hoş bir sürpriz değildi ve tepki hiç gecikmedi. Sürpriz, piyasaları adeta ters köşeye çekti. ABD endeksleri 2020’den bu yana en sert günlük kayıplarla kapandı.

Pollyannacılık: Enerji fiyatları ağustos ayında kabaca 5% düşerek Temmuz ayındaki 4,6%’lık düşüşe katkıda bulundu. Ağustos ayında elektrik ve doğalgaz hizmetleri gibi enerji hizmetleri artarken, enerji emtialarında düşüş yaşandı.

Felaket Tellalcılığı: Gıda enflasyonu bir önceki aya göre marjinal bir şekilde düştü ama yine de yıllık 11,4% arttı. Ek olarak, yeni araç fiyatlarındaki artışı hala yıllık 10,1% seviyesinde ve iki aylık düşüşün ardından yeniden hızlanmış durumda!

Suçluyu Bulduk! Açıklanan bu enflasyon raporunun suçlusu ağustos ayında hızlanan hizmet enflasyonudur. Bir önceki aya göre barınak 0,7%, ulaşım hizmetleri 0,5% ve tıbbi bakım hizmetleri 0,8% arttı. Neden mi? İşgücü piyasası son derece sıkı çünkü. Haliyle ücretler artıyor ve tabi enflasyon da!

 • Artıyor da ne oluyor? Bu alanlardaki artış, gıda ve enerjiyi hariç tutan Çekirdek TÜFE’yi bir önceki aya göre 0,6% artarak yıllık 6,3%’e yükseltti. Böylece Çekirdek TÜFE dört aylık yavaşlama eğilimini kırarak mart ayından bu yana en yüksek seviyesine geri döndü.

Kemerleri bağlayın! Dünkü sonuçlar hisse senetlerinden, altına ve kripto varlıklar gibi pek çok yatırım aracını etkiledi neredeyse tek güvenli varlık dolar yatırımı haline geldi. Enflasyonun ekonominin derinliklerine yerleşmesiyle, FED’in şahin tutumuna devam etmekten başka seçeneği yok gibi gözüküyor. Piyasalar aniden 50-75 baz puan ihtimalleri yerine 75-100 baz puanlık faiz artışı ihtimallerini konuşmaya başladı bile. 

 • Yine de kararın ekonomiyi ve varlık fiyatlarını nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Misal bugün açıklanacak Üretici Fiyatları Endeksi’nin yani üretici enflasyonunun da bu durumu doğrulayıp doğrulamadığını görmemiz gerekecek. Ancak yıl sonuna kadar inişli çıkışlı bir yolculuk için hepimiz kemerlerimizi şimdiden bağlasak iyi olur. 

Kolay mı Borsayı Yenmek? Akıntıya karşı yüzmek ne kadar zorsa, borsa düşerken yükselmek de bir o kadar zordur! Tabii bunu yapan güzel hisseler de hiç az değil. 

Senin için hazırladığımız “Borsayı Yenen Hisseler” listesini inceleyerek borsadan daha fazla yükselen ve borsa düşerken düşmek bir yana, yükselişini devam ettiren hisselere göz atabilirsin.

Beklentiler Sadece Üzer!

Nötr: Haftanın üçüncü gününde piyasada şok etkisi yaratan enflasyon verisi ile yatırımcı duygusu  “KORKU” bölgesine geriledi.

Beklentiler Sadece Üzer!
 • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
 • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Haftanın Ekonomik Takvimi

(ABD, Ağustos) Çekirdek Üretici Enflasyon Verisi: 

14 Eylül Çarşamba, TSİ 15.30, Beklenti: -0,1%

Nasıl Okunmalı? 

Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ederken FED’in faiz artırımlarının “pozitif” sonuçlarının görülmesi bekleniyor. Bu yüzden beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken, üstünde gelen bir verinin de “daha sert faiz artırımı” ihtimalini doğurabileceği için negatif etki etmesi beklenebilir.

(ABD, Ağustos) Çekirdek Perakende Satışları Verisi: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: 0,2%

Nasıl Okunmalı?

Perakende mağazalarında gerçekleşen satışlar, tüketimin yani ekonomik canlılığın bir göstergesidir. İyi gelen bir perakende satışı verisi, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap verebilir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

(ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu: 

15 Eylül Perşembe, TSİ 15.30, Beklenti: 225 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı?

Güçlü işgücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Hisseler

Starbuck (SBUX): Starbucks, yatırımcı gününde, performansını yeniden canlandıracağını umduğu bir planın ana hatlarını çizdi. Geçici CEO Howard Schultz liderliğindeki etkinlik, şirketin ortakları, müşterileri ve mağazalarına yönelik uzun vadeli büyümesini hızlandırmayı umduğu eylemler ve hedef yatırımları sundu. Kaynak

Ayrıca Schultz, 1 Ekim 2022’de resmi olarak katılacak olan yeni CEO Laxman Narasimhan’ı tanıttı. Geçiş dönemi boyunca Schultz ile çalıştıktan sonra, Nisan 2023’te CEO rolünü üstlenecek ve Yönetim Kurulu’na katılacak.

İlk olarak, şirket gelişen bir ağ geliştirmek için iş ortağı deneyimini geliştirmek istiyor. 2023 mali yılı için tam da bunu yapmak için tasarlanmış çeşitli çözümler belirledi, bunlar:

 • Ücret ve tanıma yeniliği
 • Yeni refah faydaları
 • Kişiselleştirilmiş kariyer hareketliliği
 • Mağaza yöneticilerine yapılan yatırımlar

Müşteri deneyimi tarafında ise aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hedefleri vardır:

 • Amaca yönelik mağaza konseptlerine yatırım yapmak
 • İçecek yeniliği sunmak
 • Zahmetsiz dijital rahatlığı genişletmek

Ve son olarak, uluslararası alanda liderlik konumunu geliştirmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çabalar gösterecektir:

 • Lisanslama modelinin güçlendirilmesi
 • Dijital Starbucks deneyimini hızlandırmak
 • Çin’de amaca yönelik bir büyüme gündemini benimsemek.

Yatırımcıların “yeniden icat planına” inanıp inanmadıkları önümüzdeki süreçte daha net görülecektir ancak hisse senedi geçtiğimiz gün sert düşüş hareketlerinin olduğu bir piyasada daha iyi performans gösterdi.

Amazon (AMZN): Amazon yeni Kindle e-okuyucusunu duyurdu. Şirket, daha iyi bir ekran, USB-C şarj cihazı ve daha fazlasını içeren 99 dolar karşılığında yeni giriş seviyesi Kindle’ını tanıttı. Yükseltmeler, mevcut modelinde olduğu gibi metnin biraz bulanık olmaktan ziyade daha keskin görünmesine yardımcı olacak. Ayrıca, benzer yükseltmelere sahip yeni bir Kindle Kids modelini tanıttı ve salı günü tüm cihazları ön siparişe açtı. Kaynak

Nio (NIO): Nio, analist yorumlarından destek görerek salı günü piyasa trendine rağmen olumlu bir seyir izledi. Çinli otomobil üreticisinin hisseleri, 7 Eylül’deki kazanç gününden bu yana 33%’ün üzerinde yükseldi ve hisse senedi mart ayındaki en düşük seviyesinden yaklaşık 75%’lik bir yükseliş gerçekleştirdi.  Kaynak

 • Citi, Bernstein, Mizuho ve Bank of America’daki analistlerinin hepsi geçen hafta hisse üzerinde yinelenen “AL” notlarına sahipler, ve Nio için hala daha fazla yukarı yönlü hareket olduğunu düşünüyorlar.

Boeing (BA): Boeing, 787 Dreamliner teslimatlarıyla birlikte ağustos ayında 35 uçak teslim etmiş oldu. Boeing, uçakların Federal Havacılık İdaresi tarafından onaylanmasının ardından Ağustos ayında yeni Dreamliners alan müşteriler arasında Alman Lufthansa ve Hollandalı havayolu KLM’nin de yer aldığını söyledi. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Beklentiler Sadece Üzer!

Altın: Geçtiğimiz gün gelen enflasyon verisi sonrasında FED’in faiz artış hamlelerine ilişkin daha sert beklentilerin fiyatlanmaya başlaması ve dolardaki yükseliş altın fiyatlarının geri çekilmesine sebep oldu. Faizsiz getirisi olan altın FED’in 50-75 baz puan ihtimalleri yerine 75-100 baz puanlık bir faiz artışı yapacak olmasının konuşulmaya başlanmasıyla aşağı yönlü hareket ediyor.

Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 

Petrol: Enflasyon verisinin piyasada yarattığı şaşkınlık sonrası sıkılaşma endişeleri petrolde talep görünümünü baskılarken Biden yönetimi de mart ayında serbest bıraktığı petrol rezervlerini güçlendirmeyi planlıyor. Veri sonrası gerileyen petrolde ABD ham petrolü dalgalı bir seansın ardından 87 doların altını düşerken Brent petrol ise 93 doların altını test etti.

 • Bloomberg’in yayınladığı habere göre ABD, ham petrol fiyatının 80 doların altına düşmesi durumunda stratejik petrol rezervlerini yeniden güçlendirmek üzere harekete geçmeyi planlıyor.

Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, enerji hisseleri, petrol fonları. 

Beklentiler Sadece Üzer!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı