Bültenler

Beklenen Hafta Geldi!

September 19, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Beklenen Hafta Geldi!

Borsa ve Beklentiler

Bazı Kararlar Verilecek! Bu hafta gözler merkez bankalarına çevrildi! Küreselde süren enflasyonist baskılar ve resesyon riskleri yatırımcı duygusunu fazlasıyla etkiliyor. Başta ABD ve Türkiye olmak üzere İngiltere, Çin ve Japonya dahil 25 ülke önümüzdeki süreçte faiz kararı açıklayacak. Bunların içinde en can alıcı karar ise şüphesiz 21 Eylül’de FED’den gelecek olan!

Beklenen Hafta Geldi! Piyasada FED’in federal fonlama oranı politikasına başladığı 1990’lardan bu yana ilk kez 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği ihtimali de fiyatlanıyor. Faizlerde en az 75 baz puanlık artışa ise kesin gözüyle bakılıyor. Güncelde para piyasasındaki fiyatlamalarda, FED’in 75 ve 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali sırasıyla 82% ve 18% düzeyinde bulunuyor. Gelecek ayki toplantı için ise FED’in önceleri 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi daha olası görülüyorken güncelde 50 baz puana 35,2% ve 75 baz puana 54,5% ihtimal veriliyor.

Eylül Sonuna Dikkat! S&P 500 endeksi için hazirandan bu yana en kötü hafta sona erdi. Endeks, cuma günü 4,8% düşüşle 3.873 puana geriledi. Geçtiğimiz hafta keskin bir düşüşe tanık olan hisseler, bu hafta FED faiz kararına odaklanmış durumda! Genellikle eylül ayının son iki haftası ve ekim ayının başı S&P 500 için en kötü dönemdir. Grafikleri takip eden stratejistler, endeksin 3.800 seviyesinin altına düşüp düşmeyeceğini görmek için S&P 500′ü yakından izliyorlar. Bu seviye, Haziran ayının en düşük seviyesi olan 3.636 seviyesinin test edilmesine yol açabilir. 

Alıcılar Dönecek Mi? BIST100 borsa endeksi, rekor seviyelere koşan 8 haftalık yükselişini geçtiğimiz hafta 4,09% düşüşle sonlandırdı. Yükselişte olduğu gibi düşüşte de Bankacılık Endeksi’nin ismini bolca duyduk. Endeks ulaştığı rekor seviyelerden geçtiğimiz hafta 23,75% düştü. BIST100 endeksinde 3277 seviyesindeki 20 günlük ortalamaya doğru çekildikçe alıcılar tekrar gelmeye başladı. Yine de banka tarafında özellikle kamu bankalarında satış eğilimi hakim ancak özel bankalar yeniden alıcı görmeye başladı.

Borsaların Döngüselliğini Hatırlatma Vakti! Bazı fırsatları yakalamak için erken hamle yapmak kritiktir. Borsada ise böyle fırsatlar hep vardır. Borsalar döngüseldir ve yükselişe geçecek hisseleri önceden tahmin etmek yatırımcılar için eşsiz değerdedir. Üstelik bunun için yardım alınabilecek analistler de var.

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini inceleyerek JPMorgan, Morgan Stanley gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistlerinin 12 aylık ortalama hedef fiyatlarına henüz en uzak kalan hisselere göz atabilirsin.

Beklenen Hafta Geldi!

Nötr: Haftanın ilk gününde bu hafta açıklanacak FED faiz kararı öncesi yatırımcı duygusu  “KORKU” bölgesinde seyrini sürdürüyor. 

Beklenen Hafta Geldi!
  • Ne anlama geliyor? Finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçen bu endeks, yatırımcıların duygu durumunu gösterir. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Nvidia (NVDA): Nvidia CEO’su Jensen Huang, yarın GTC 2022 Konferansında bir açılış konuşması yapacak. Nvidia’nın hisseleri, genelde şirketin GTC etkinliğinin ardından yatırımcıların ilgisini çeker ve hisselerde yükseliş hareketleri gözlemlenebilir.

Salesforce (CRM): Salesforce, yarın yıllık DreamForce konferansını düzenleyecek. Ortak CEO’lar Marc Benioff ve Bret Taylor’ın yanı sıra Vimeo CEO’su Anjali Sud, NBA Hall-of-Famer Magic Johnson ve eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore konferansta konuşma yapacak.

T-Mobile (TMUS): T-Mobile, FCC’nin son 2.5 GHz spektrum açık artırması olan Müzayede 108’e 304 milyon dolar yatırım yaptı. Yatırımla birlikte T-Mobile, ABD tarihindeki en yüksek kapasiteli, en geniş ağı oluşturmak için yıllardır sürdürdüğü stratejisini uygulamaya devam ediyor. 

FedEx (FDX): FedEx, geçtiğimiz hafta ilk çeyrek kazançlarını bir hafta erken açıklayarak piyasaya kötü haberler verdi. Hisse senedi, ‘dünya çapında bir durgunluk’ korkusunun yayılmasıyla  21,40%’lık bir düşüşle halka açık bir şirket olarak tarihindeki en büyük günlük düşüşü yaşadı. 

Beklenen Hafta Geldi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı