ABD Borsası Notları

Beklenen An Geldi: Nvidia Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Şubat 21, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Beklenen An Geldi: Nvidia Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Hızlı yükselişi ile dünyanın en büyük 4. şirketi unvanını kazanan üretken yapay zekâ çipi üreticisi Nvidia (NVDA), bugün piyasa kapanışından sonra bilanço açıklayacak.

Nvidia’nın; Arm Holdings (ARM), Micron Technology (MU), Advanced Micro Devices (AMD) ve Intel (INTC) gibi rakipleri yapay zekâ talebi sayesinde piyasa beklentisini aşan sonuçlar bildirmişti. Yatırımcılar ise Nvidia’nın da benzer şekilde sonuç paylaşacağı beklentisiyle şirketin hisselerine yoğun talep göstermişti. Bu talebin etkisiyle Nvidia, Alphabet’i (GOOGL) de geçerek S&P 500’de piyasa değeri en yüksek 3. şirket olurken hisseleri de yılbaşından bu yana 50% getiri sağladı. 

Şimdi ise herkesin gözü bugün açıklanacak şirket finansallarında. Nvidia’nın endeksteki ağırlığı göz önüne alındığında, açıklanacak sonuçların endeksin performansında da belirleyici olması beklenebilir. 

Analistler; Nvidia’nın gelirinin, yapay zekâya olan yoğun talebin etkisiyle 20,5 milyar dolar olmasını bekliyor. Bu beklentinin yıllık bazda gelirlerde 3 kat artışa işaret ettiği belirtilebilir. Brüt kâr marjının ise 69,9%’dan 75,4%’e yükselmesi öngörülüyor.

Beklenen An Geldi: Nvidia Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Geçen yılın aynı döneminde 1,41 milyar dolar olan net kârın 10,4 milyar dolara çıkması beklenirken, hisse başına kârın ise 0,57 dolardan 4,63 dolara yükselmesi öngörülüyor. Beklentilere göre yıllık hisse başına kâr büyümesinin yaklaşık 426% olduğu belirtilebilir.

Yapay Zekâ Trendi Veri Merkezi Gelirlerini Destekliyor

Yatırımcıların gözü şirketin veri merkezi gelirlerinden olacak. Hatırlarsak son çeyrekte bulut ve yapay zekâ hizmetleri sunan veri merkezi segmentinin geliri 14,51 milyar dolar ile piyasa beklentisini aşmış ve rekor kırmıştı. Bu çeyrekte ise piyasa beklentisi veri merkezi gelirlerinin 16,86 milyar dolar ile rekor tazelemesi yönünde. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında bu beklenti gelirlerin yıldan yıla yaklaşık 240% arttığına işaret ediyor.

Beklenen An Geldi: Nvidia Bilançosundan Ne Beklenmeli?

Yeni Çipler Merak Konusu

Bir diğer odak noktası ise şirketin çiplerine ilişkin yapacağı açıklamalar olacak. Hatırlarsak, Nvidia hisseleri, şirketin özel çiplere odaklanacağı yeni bir yatırım planladığına dair haberlerin ardından rekor bir yükseliş izlemişti. Bu yüzden, bilanço sonrasında şirketten yapılacak açıklamalarda Nvidia’nın özel çip pazarından pay kapmasına ve yapay zekâ trendi sayesinde dünyanın en değerli çip şirketi unvanını pekiştirmesine yardımcı olabilecek detaylar yakından takip edilecek. Şirketin adet satış fiyatını 40.000 dolar olarak açıkladığı H100 çiplerinin de yıl boyunca ne kadar üretileceği önem arz edecek.

Yeni çip birimine ilişkin detaylara “Nvidia, Yeni Birimiyle 30 Milyar Dolarlık Özel Çip Pazarından Pay Almak İstiyor” başlıklı içerikten ulaşabilirsin.

Analistler Ne Yorum Yaptı?

Nvidia bilançosuna ilişkin kurumlardan raporlar da takip ediliyor. Wedbush, Bank of America ve Bloomberg Intelligence’ın yorumlarını senin için özetledik.

Wedbush: Patlamış Mısırları Hazırlayın

Wedbush’a göre Nvidia’nın dördüncü çeyrek bilançosu ve gelecek dönem beklentileri, şirketin kurumsal harcamalarına göre şekillenecek. Wedbush analisti Dan Ives, Nvidia’nın yapay zekâ devriminin öncüsü olduğunu ve bu alanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu vurguluyor. Ives, özellikle veri merkezlerinde yapay zekâ odaklı harcamaların hızına ve çip siparişlerinin gelecekteki trendlerine dikkat çekerken Nvidia’nın bu alanda önemli bir rol oynayacağını öngörüyor.

Bank of America: Mütevazı Bir Sürpriz

Bank of America’nın analizine göre Nvidia’nın bilançosunun, geçmişteki gibi büyük sürprizler yapmadan analist beklentilerini aşacağı tahmin ediliyor. BofA, Nvidia’nın gelirlerinin piyasa beklentisinin 3% ve yıllık beklentilerinin piyasa tahminin 5% üzerinde gerçekleşmesini bekliyor. Bunun şirketin önceki dönemlerdeki 10%’luk konsensüs gelir tahmini aşımı ve 22%’lik konsensüs beklenti aşımına kıyasla daha düşük bir oran olduğu değerlendirilebilir.

Bloomberg Intelligence: Veri Merkezi Görünümü Güçlü

Bloomberg Intelligence’dan Oscar Tejada, Nvidia’nın çiplerinin arzının iyileştiğini ancak talebin hala arzın gerisinde kaldığını belirtiyor. Bu durum, Nvidia’nın dördüncü çeyrekte sağlam bir performans sergilemesini ve 2025 yılına kadar olumlu bir görünüm sunmasını beklediği anlamına geliyor. Ancak, Nvidia’nın çiplerinin artan arzı ve müşteriler için kısalan teslim süreleri göz önünde bulundurulduğunda, başka bir çift haneli kazanç ve yıllık öngörü artışının muhtemel olmadığına dikkat çekiliyor. Nvidia’nın özellikle veri merkezi segmentinde, yapay zekâ ve bulut hizmetleri sunarak büyümesini sürdürmesi bekleniyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investopedia, Business Insider