Nvidia

Nvidia, Yeni Birimiyle 30 Milyar Dolarlık Özel Çip Pazarından Pay Almak İstiyor

February 9, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia, Yeni Birimiyle 30 Milyar Dolarlık Özel Çip Pazarından Pay Almak İstiyor

Yarı iletken devi Nvidia (NVDA), bulut bilişim ve veri merkezi şirketleri için gelişmiş yapay zekâ işlemcileri de dahil olmak üzere özel çipler tasarlamaya odaklanan yeni bir iş birimi kuruyor.

Yapay zekâ çiplerinin dünya çapındaki hakim ismi ve tedarikçisi, özel yapay zekâ çipleri için giderek büyüyen pazarın bir bölümünü ele geçirmeyi ve başta Çin olmak üzere ürünlerine alternatifler arayan müşterilerine karşı kendini korumayı amaçlıyor.

Şirket şu anda üst düzey yapay zekâ çipleri pazarının yaklaşık 80%’ini kontrol ediyor. Nvidia’nın söz konusu konumu, şirket hissesinin 2023’te üç kattan fazla artmasının ardından piyasa değerini bu yıl şimdiye kadar 40% artırarak 1,73 trilyon dolara çıkarmasını sağladı.

Aralarında ChatGPT yaratıcısı OpenAI’ın yanı sıra Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL) ve Meta Platforms (META) gibi teknoloji devlerinin bulunduğu Nvidia müşterileri, hızla gelişen üretici yapay zekâ sektöründe rekabet edebilmek için azalan Nvidia çip arzını kapmak için adeta bir yarış halinde.

Nvidia’nın H100 ve A100 çipleri, bu büyük müşterilerin çoğu için genelleştirilmiş, çok amaçlı bir yapay zekâ işlemcisi olarak hizmet veriyor. Ancak teknoloji şirketleri, özel ihtiyaçlar için kendi dahili çiplerini geliştirmeye başladı. 

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Nvidia, şimdi bu şirketlerin Broadcom (AVGO) ve Marvell Technology (MRVL) gibi rakip şirketlere akan özel yapay zekâ çipleri talebini karşılamak için bir rol oynamaya çalışıyor.

Girişim sermayesi şirketi Eclipse Ventures genel ortağı Greg Reichow, “Güç gibi şeyleri gerçekten optimize etmeye veya uygulamanız için maliyeti optimize etmeye çalışıyorsanız, bir H100 veya A100 almayı göze alamazsınız. Tam olarak doğru bilgi işlem karışımına ve ihtiyacınız olan bir çipe sahip olmak istersiniz.” diyor.

Kaynaklara göre Nvidia yetkilileri Amazon (AMZN), Meta, Microsoft, Google ve OpenAI temsilcileriyle bir araya gelerek bu şirketlere özel çipler üretme konusunu masaya yatırdı. Şirket artık veri merkezi çiplerinin ötesinde telekom, otomotiv ve video oyunu müşterilerinin peşine düştü.

💸 30 Milyar Dolarlık Pazar 

Needham analisti Charles Shi’ye göre, geniş özel çip pazarı 2023 yılında yaklaşık 30 milyar dolar değerindeydi ve bu da yıllık küresel çip satışlarının yaklaşık 5%’ine denk geliyordu.

Şu anda, veri merkezleri için özel çip tasarımı pazarına Broadcom ve Marvell hakim durumda. Ancak Nvidia’nın bu alana adım atması, Broadcom ve Marvell’in satışlarını azaltma potansiyeline sahip.

SemiAnalysis kurucusu Dylan Patel, “Broadcom’un çip segmenti 10 milyar dolara, Marvell’in ise 2 milyar dolara yaklaşırken, Nvidia gerçek bir tehdit sunuyor.” diyor.

Nvidia, Yeni Birimiyle 30 Milyar Dolarlık Özel Çip Pazarından Pay Almak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters