Borsa Yorumları

Barclays’in Favori Perakende Hisseleri: Walmart, AutoZone ve Five Below

February 8, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Barclays’in Favori Perakende Hisseleri: Walmart, AutoZone ve Five Below

Pandemi sonrasındaki olumlu yapısal görünümünü ve görece istikrarlı tüketici ortamını, satışların yukarıya taşındığı veya yükselen faiz oranlarına maruz kaldığı kategorileri içeren döngüsel risk gruplarına karşı dengeleyen Barclays, perakende sektöründe seçici bir duruş sergilediğini açıkladı.

Genel anlamda değerlendirmeler yapan analist Seth Sigman ve ekibi, rekor marjları destekleyen arz/talep dinamiklerinin normalleşmesini ve perakende ekosistemindeki güç dengesinin tüketiciye kaymasını öngörüyor. Bununla birlikte, birçok perakende hissesinde yılın başından bugüne kadar olan hareketlerin biraz olsun hisse başına kâr riski içerdiği söyleniyor. Tüketici harcama gücünün, teşvik/tasarruf odaklı artışa karşı ücret/maaş artışının yeniden düzenlenmesiyle birlikte bu yıl normalleşmesi öngörülüyor. Yılın ilk yarısı için öngörülen riskin hakim olduğu kâr marjı görünümüne karşı, maliyetlerin artması kâr-zarar rakamlarını etkilemeye devam ediyor. Yılın ikinci yarısında ise pozitif destek rüzgarlarının esmesi bekleniyor.

Genel itibarıyla bakıldığında, sektör üstü performans gösteren bazı adayların olduğu söylense de ABD’deki ucuz mallar, pahalı mallar ve gıda perakende sektörüne Sigman tarafından “NÖTR” notu veriliyor. Analist, defansif özelliklerinin yanı sıra diğer faktörleri içeren hisseleri ya da pazar payı veya K/Z denkleştirmeleri yoluyla döngü boyunca büyüyebilen hisseleri tercih ediyor.

Barclays tarafından yeni “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu verilen hisseler şunlar: Walmart (WMT), AutoZone (AZO), Tractor Supply (TSCO), Five Below (FIVE), Driven Brands (DRVN), Arhaus (ARHS). “En iyi savunma hücumdur” anlayışıyla boğa listesine giren WMT’nin aksine; TSCO, AZO ve DRVN’nin iyi günde ve kötü günde istikrarlı büyüyen hisseler olduğu kaydediliyor. “Farklı” iş modelleri olması nedeniyle FIVE ve ARHS hisseleri ise isteğe bağlı boğa eğiliminde. Hisse fiyatında toparlanma olacağına güvenmek için “çok erken” olduğundan Target (TGT), Home Depot (HD) ve Best Buy (BBY) hisseleri “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla başlangıç yaptı. Floor & Decor (FND) ve Advance Auto Parts (AAP)’ın cari ekonomik ortama çok hazır olmadığını düşünen kurum, her iki hisseyi de “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla takibe başladı.

Barclays’in Favori Perakende Hisseleri: Walmart, AutoZone ve Five Below

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha