Borsa Yorumları

Barclays’e Göre Temettü Hisseleri 2024 Yılında Geri Dönüş Hikayesi Yazabilir

January 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Barclays’e Göre Temettü Hisseleri 2024 Yılında Geri Dönüş Hikayesi Yazabilir

Barclays’e göre, 2023 yılı kamu hizmetleri sektörü için çok acı verici geçse de 2024 yılında bu sektörde güçlü bir geri dönüş görülebilir.  

Düzenli temettü ödemeleri nedeniyle yatırımcılar tarafından tercih edilen kamu hizmetleri sektörü, 2023’te 10%’dan fazla düşüş gösterdi. Artan faiz oranları, kamu hizmetleri için finansman maliyetlerini de artırdığı için bu düşüşün ana kaynağı olarak Fed’in faiz artırım kararları gösterilebilir. Bu durum ayrıca, hisselerin temettü ödemelerini Hazine’nin risksiz tahvil getirilerine kıyasla daha az cazip hale getirdiği de söylenebilir.

Ancak Barclays analisti Nicholas Campanella’ya göre artık bu hisseler yükselişe geçecek:

Sektörün, 2023’ün en kötü performans gösterenlerden biri olduğu bir gerçek. Fakat azalan sermaye maliyeti, kamu hizmetlerinin 2024’ün ilk yarısında daha iyi performans göstermesine imkan tanıyacak.

Campanella, “2023’teki hayal kırıklığı yaratan fiyat performansının dışında, kamu hizmetlerinin 2024’teki şebeke yatırım fırsatları ve benzer desteklerden faydalanmaya hazır olduğunu görüyoruz.” dedi.

Bu bağlamda Barclays’in öne çıkardığı hisseler ise şu şekilde:

  • Evergy (EVRG)
  • PG&E (PCG)
  • Duke Energy (DUK)

Analistin Hisselere Yönelik Yorumları

Geçtiğimiz günlerde Barclays analistleri, “Evergy’nin olumsuz dönemleri geride bıraktığını” belirterek şirkete yönelik notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”na yükseltti. Analist, “Hisse şu anda büyük sermayeli rakiplerine göre yaklaşık 12% daha ucuz işlem görüyor.” dedi. Evergy, 4,8%’lik bir temettü getirisine sahip.

Barclays ayrıca PG&E’ye de olumlu bakıyor ve şirkete yönelik “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veriyor. Analist, PG&E için 9%-10% hisse başına kâr büyümesi öngörüyor.

Barclays’in tercih ettiği bir diğer şirket ise Duke Energy. Barclays, şirket için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuna karşılık “bu hisseyi hâlâ seviyoruz” ifadelerini kullandı. Bunun sebebi olarak da hisse başına konsensüs kârındaki  yükselişe işaret etti. ​

Barclays’e Göre Temettü Hisseleri 2024 Yılında Geri Dönüş Hikayesi Yazabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC