Borsa İstanbul

Bankalar Ve Finansal Şirketler Enflasyon Muhasebesine Ne Zaman Geçecek?

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bankalar Ve Finansal Şirketler Enflasyon Muhasebesine Ne Zaman Geçecek?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan (BDDK) yapılan açıklamaya göre bankalar, finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin 2025’te enflasyon muhasebesi uygulamasına geçmelerine karar verildi.

Yapılan açıklamada söz konusu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin 01.01.2025 tarihi itibarıyla enflasyon muhasebesi uygulamasına geçmesine karar verildiği belirtildi.

BDDK tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Bankalar ile finansal kiralama, faktoring, finansman, tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketlerinin 01.01.2025 tarihinden itibaren enflasyon muhasebesi uygulamasına geçmesine, bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.”

Enflasyon Muhasebesi Nedir?

Enflasyon, paranın satın alma gücünde dalgalanmalara neden olabilir. Yüksek enflasyon dönemlerinde bilançolardaki bazı kalemler, asıl değerlerini yansıtmaz hale gelir. Duran varlıklar veya stoklar gibi unsurlar alındıkları değerle bilançoya girer ve bu değerle kalmaya devam ederler. Ancak zamanla enflasyon, bu varlıkların piyasa değerini yükseltir. Enflasyon muhasebesi, bu varlıkları doğru değere getirir, böylece bir şirketin gerçek durumunu daha net görebiliriz.

Enflasyon Muhasebesiyle ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Bankalar Ve Finansal Şirketler Enflasyon Muhasebesine Ne Zaman Geçecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks