Borsa Yorumları

Bankalar için Korkmaya Devam Etmeli miyiz?

April 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bankalar için Korkmaya Devam Etmeli miyiz?

Dev bankaların sağladığı toplam 30 milyar dolarlık mevduat desteğine rağmen First Republic Bank (FRC)’in mevduatları ilk çeyrekte 72 milyar dolar azaldı ve 104,5 milyar dolara geriledi.

Bankalar için Korkmaya Devam Etmeli miyiz?

First Republic’in CEO’su Michael J. Roffler Pazartesi günü bilanço açıklaması esnasındada “Mart ayında bankacılık krizi derinleştikçe, benzeri görülmemiş mevduat çıkışları yaşadık” dedi. 

First Republic Bank’ın net kârı da aynı dönemde 32,9% azalışla 269 milyon dolara düştü. Bankanın net karı geçen yıl ocak-mart döneminde 401 milyon dolar olmuştu.

Banka, iş gücünün 25%’ine kadarını azaltmayı, kredi bakiyelerini düşürmeyi ve diğer temel olmayan faaliyetleri kısıtlamayı planlıyor. Üst düzey yöneticiler yıllık ikramiyelerini kaldırdılar ve şirketin yönetim kurulu başkanı Herbert maaşından feragat etti.

  • Analistler, daha yüksek fonlama maliyetlerinin bankanın kredi karları üzerinde olumsuz etkiye sahip olacağından endişe ediyorlar.

Bankanın hisseleri geçtiğimiz günü 12% yükselişle kapattı. Bilanço öncesi bankacılık sektörüne ilişkin önceki bilançolardan kaynaklı ılımlı hava bu noktada hissenin yükselişinde etkili olmuş olabilir. Ancak piyasa kapanışı ardından gelen bilanço ile hissede kapanış sonrası işlemlerde 22%’yi aşan düşüş yaşandı.

Bankacılık krizine ilişkin bir başka tablo ise Credit Suisse ve UBS tarafından geldi.

Credit Suisse Group AG’yi satın alan UBS’in bu süreç öncesinde varlıklı müşterilerinden 28 milyar dolar mevduat girişi sağladığı, bu tutarın 7 milyar dolarlık kısmın satın almayı takip eden 10 günde geldiği ortaya çıktı.

Mevduatlarda yaşanan artış UBS bilançosunun olumlu tarafını gösterse de İsviçreli bankanın kârı, finansal kriz öncesi ipotek teminatlı menkul kıymet satışları ile ilgili dava için 665 milyon doları kenara ayırması nedeniyle tahminleri karşılayamadı

Credit Suisse ise ilk çeyrekte 61,2 milyar franklık (69 milyar dolar) net çıkış yaşandığını bildirdi. Bankanın açıklamasında bu çıkışların ılımlı olduğu vurgulandı. Bununla birlikte söz konusu çıkışların tersine dönmediği de ifade edildi. 

Bankalardan gelen bilançoları değerlendiren piyasada risk iştahı olumsuz etkilense de genel olarak FED’in gidişatı ve mevduatlara ilişkin görünüme bakıldığında likidite krizine ilişkin büyük endişelere sebep olabilecek bir tablo olmadığı belirtilebilir.

Bankalar için Korkmaya Devam Etmeli miyiz?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Financial Times