Piyasa Öncesi

Bankacılık Sektörü Üzerindeki Baskılarla Borsalar Düşüşte

April 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bankacılık Sektörü Üzerindeki Baskılarla Borsalar Düşüşte

FED’in mart ayı toplantısı tutanaklarına göre politika yapıcılar, bankacılık sektörü üzerindeki baskıların ABD’de ekonomik büyümeyi sekteye uğratabileceğini düşünüyor. 

Resesyon endişelerine paralel olarak ABD borsaları dünü düşüşle tamamladı. Gün sonunda Nasdaq 0,9%, S&P 500 0,4% ve Dow 0,1% ekside kapandı.

Analist Yorumu

Analist Daniel Jones: “Hisse piyasası olumlu bir başlangıç yapsa da, gelecekte ekonomik koşulların kötüleşebileceği endişeleriyle hızla kırmızıya döndü. Enflasyon verisi sindirildikten sonra olumsuzluklarla karşılaştık. Bu olumsuzluk da fiyatlarda fazla hızlı bir düşüşün, FED’in arzuladığı yumuşak iniş yerine sert inişle sonuçlanabileceği fikrinden kaynaklanıyor.” 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Martta yıllık artış gösteren çekirdek enflasyon (TÜFE)

2. Bazı piyasa değeri yüksek (Mega-Cap) hisselerde devam eden zayıflık 

3. TÜFE verisi ve FOMC tutanaklarına bir tepki olarak ABD hazine tahvili getirilerinde gerileme 

4. FED’in hafif bir resesyon öngördüğü Mart ayı FOMC toplantısı tutanaklarının yayımlanmasıyla satma eğiliminin artması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Enerji, Sanayi, Hammadde, Sağlık, Emlak 

Zayıf: Zorunlu Olmayan Tüketim, İletişim, Teknoloji

Öne Çıkan Hisseler

Tessco Technologies (TESS, +87,02%) hisseleri, Alliance ve GetWireless LLC tarafından satın alınacağını açıklamasıyla dünü 87% artışla tamamladı. 

American Airlines Group (AAL, -9,22%) ilk çeyrek bilançosunda görece düşüş kârlılık açıkladıktan sonra 9,2% düştü. 

Teknolojisi kanun güçleri tarafından mermi atışlarını belirlemek için kullanılan ShotSpotter, ismini SoundThinking (SSTI, +1,04%) olarak değişti. Şirket hisseleri, geçen hafta Şikago’daki yerel seçimlerin ardından düşmüştü fakat sonra dün de 1% yükseldi. 

Bankacılık Sektörü Üzerindeki Baskılarla Borsalar Düşüşte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı