Bültenler

Bankacılık Krizine Teşekkür: Yüksek Faiz Artışı ‘Şimdilik’ Yok!

March 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Bankacılık Krizine Teşekkür: Yüksek Faiz Artışı ‘Şimdilik’ Yok!

FED’in faiz oranlarını 25 baz puan daha artırmasının ve karar vericilerin bu yıl faiz oranları konusunda planlama yapmaktan kaçınmasının ardından ABD borsaları dün sert bir düşüşle kapanış yaptı. İki ABD bölgesel bankasının iflasının ardından bankacılık sektöründe yaşanan son gerilim bu kararları etkilemedi.

Analist Yorumu

Analist Daniel Jones: “FED Başkanı Jerome Powell’ın kullandığı dil son derece belirsiz. Powell, enflasyonu aşağı çekmek için ‘faiz artırımlarının devam etmesinin’ gerekli olabileceğinden bahsetmek yerine, enflasyonu yaklaşık 2%’ye düşürmek için esasında izlenmesi gereken yolun ‘ilave politika sıkılaştırması’ olabileceğini kaydetti. Bu ifadeler, enflasyonun rahatlıkla ve hızla düşebileceği yönündeki iyimser havayı dağıtacak cinsten.

Yine de büyük resme baktığımızda, önümüzde son birkaç ayda katettiğimizden çok daha kolay bir yola işaret ettiğini düşünüyoruz. Bir konuda bankacılık krizine teşekkür edebiliriz: Yaşanan tüm bu olaylar bizi, daha agresif bir faiz artırımından ve yakın gelecekte ilave faiz artırımları öngören bir planlamadan hemen hemen kurtarmış oldu.

 Borsayı Hareket Ettirenler

  1. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)’nin aldığı politika kararının sindirilmesi ve FED Başkanı Powell’ın basın toplantısına verilen tepki  
  2. FOMC kararının ardından hazine getirilerinin düşme eğilimine girmesi  
  3. Banka hisselerinin tekrar baskı altına girmesi 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Emlak, İletişim Hizmetleri, Kamu Hizmetleri, Finans 

Neden Yükseldiler, Neden Düştüler?

GameStop (GME, +35,24%) hisseleri, özel ürün perakendecisinin Wall Street beklentilerini aşacak şekilde sürpriz bir kâr ve satış rakamları açıklamasının ardından, dünkü seansı 35,2% yükselişle kapattı.

Nike (NKE, -4,86%) hisseleri, hem genç hem de yaşlı NBA oyuncularının yıldız gücünden ve koşu ayakkabısı segmentine yönelik büyük ilgiden fayda sağladıklarını ancak yıl boyu brüt kâr marjları açısından beklentilerin alt sınırında kalacaklarını açıklamalarının ardından 4,9% düştü.

NVIDIA (NVDA, +1,03%) hisseleri, salı günü açıklamalarda bulunan CEO Jensen Huang’ın, ChatGPT gibi yapay zeka teknolojilerini geliştirmek için kullanılan süper bilgisayarların talep eden her şirkete kiralanmasını mümkün kılmayı planladıklarını duyurmasının ardından 1% yükseliş kaydetti.

Bankacılık Krizine Teşekkür: Yüksek Faiz Artışı 'Şimdilik' Yok!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı