Borsa Yorumları

Bankacılık Krizinden Yararlanan O İsim: Cathie Wood ve Favorileri

March 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bankacılık Krizinden Yararlanan O İsim: Cathie Wood ve Favorileri

Bankacılık krizinin yayılması nedeniyle Wall Street’in büyük bölümü panik halindeyken, keyif yapan büyük bir yatırımcı var.

FactSet verilerine göre, yalnızca salı günü 397 milyon dolar kazanç sağlayan Cathie Wood’un amiral gemisi Ark Innovation ETF (ARKK), Nisan 2021’den bu yana gün bazında en büyük girdiyi kaydetti.

Bankacılık sektöründe yaşanan mevcut kaosun faiz artırma kampanyasında FED’e mola aldırabileceğine ve bunun da büyüme hisselerine fayda sağlayacağına inanan yatırımcılar, inovasyon fonuna akın edebilir.

Wood çarşamba günü attığı bir Tweet’te, “FED, TÜFE enflasyonuna dönüp bakmayı bırakır ve kısa vadeli faizlerde kaydedilen 19 katlık artışın ve ters getirilerin neden olduğu deflasyonist bankacılık krizini ele almaya başlarsa, 1920’li yıllara döndüğümüzü görmek bizi şaşırtmayacak.” diye yazdı.

ARKK, Wood’un portföyünde bulunan Tesla (TSLA) ve Roku (ROKU) gibi en büyük hisselerin çarpıcı bir şekilde yükselişe geçmesiyle birlikte bu yıl 21%’lik bir ralli yaptı. Fon buna rağmen yakın zamanda ulaştığı zirvenin hâlâ 47% uzağında.

FactSet verilerine göre, Wood’un aktif olarak yönettiği bu fon, yılın başından bu yana 100 milyon dolarlık girdi sağladı. Bu girdi, “global equity broad thematic fund” kategorisindeki en büyük girdi olarak kayıtlara geçti.

İnovasyon fonu; genom bilimi, robotik, internet ve fintech gibi alanlarda faaliyet gösteren gelişmiş teknoloji şirketlerine ağırlık veriyor. Bugün itibarıyla portföyünde 28 hisse bulunuyor.

Fonun favori 10 hissesi ise şu şekilde:

Bankacılık Krizinden Yararlanan O İsim: Cathie Wood ve Favorileri

Bankacılık Krizinden Yararlanan O İsim: Cathie Wood ve Favorileri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC